Pierwsza polska moneta z wybijaną datą pochodziła z Głogowa

0
635

W roku 1499 rządy w Księstwie Głogowskim objął Zygmunt Jagiellończyk (Stary). Książę wprowadził wiele zmian w regionie. Otworzył również mennicę w Głogowie. Bite od roku 1506 grosze głogowskie były pierwszymi monetami na ziemiach polskich, na których widniała data.

Coraz mniej wątpliwości

Temat grosza głogowskiego od lat budził i nadal budzi gorące dyskusje. Archeolodzy i pasjonaci dawnej numizmatyki są w tej kwestii podzieleni. Część twierdzi, że srebrny grosz głogowski to pierwsza polska moneta z datą bitą na rewersie. Inni wskazują raczej na grosz legnickiego księcia Fryderyka II z roku 1505 (czyli o rok wcześniej) lub szelągi Bogusława X w mieście Dąbie z 1492 roku. Najbardziej prawdopodobna wersja wskazuje jednak na naszego grosza głogowskiego.

Co ciekawe, do naszych czasów ocalało trochę groszy. Różne aukcje internetowe i sklepy numizmatyczne liczą sobie za nie nawet 3200 zł. Wylicytowana cena potrafi osiągać 7600 zł.

Srebrny głogowski grosz jest interesujący nie tylko dlatego, że to pierwsza polska moneta z datą. Ciekawe są również jego wymiary i waga. Moneta ma średnicę 24,8 mm, a więc jest większa od współczesnych 5 zł. Waży jednak 1,88 g, a więc niewiele więcej od dzisiejszego 1 grosza. Część Głogowian z pewnością pamięta monety o nominale 1 zł jeszcze sprzed denominacji. Były duże, choć bardzo lekkie. Wydaje się, że właśnie do nich można porównać głogowskiego grosza z roku 1506 (jeśli chodzi o wagę i wielkość).

Awers grosza przedstawia orła w koronie otoczonego napisem: SIGISMVNDVS DVX GLOGOVIE. Na rewersie znajduje się herb Litwy, pod którym widnieje data 1506, a wokół monety napis: KAZIMIRI R. POLONIE NATVS.

Nagroda dla wybranych

Grosz głogowski to jednak nie tylko dawna moneta. To również nagroda gospodarcza wręczana od roku 2014 inwestorom i przedsiębiorcom, którzy są związani z Głogowem. Pierwsze „Grosze Głogowskie” wręczali Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, a także obecny prezydent miasta (wówczas jeszcze starosta) Rafael Rokaszewicz: — To nasz samorządowy ukłon w stronę inwestorów i przedsiębiorców lokalnego rynku pracy, chcemy docenić ich wysoką aktywność zawodową, która przede wszystkim dla mieszkańców ziemi głogowskiej oznacza nowe i stabilne miejsca pracy. Grosz głogowski jest nagrodą uznaniową, doceniającą sukces przedsiębiorczy, który pośrednio bardzo pozytywnie wpływa na komfort życia tysięcy ludzi w naszym regionie. Chciałbym, aby symbolika, jaka wpisana jest w historię tej monety przełożyła się na współczesność gospodarczą naszego regionu — tak o nagrodzie mówił w roku 2014 ówczesny starosta głogowski Rafael Rokaszewicz.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.