Ruszyła budowa parku survivalowego – otwarcie już w czerwcu

0
332

15 czerwca – do tego dnia mają się zakończyć prace nad budową parku survivalowego. Wykonawca: Project Outdoor Polska z Bielska-Białej.

Dawne plany zostaną zrealizowane

O tym, że władze miasta przymierzają się do budowy parku survivalowego było wiadomo od dawna. Już w 2014 r. prezydent Rafael Rokaszewicz (wówczas jeszcze starosta) wpadł na pomysł jego budowy. Projekt zakładał utworzenie parku survivalowego „Fort Gwiazda”. Pisaliśmy o tym tutaj. Tak było wtedy. A jak jest teraz? Teraz Rafeal Rokaszewicz jest prezydentem Głogowa i wciela swój pomysł w życie. Miłośnicy szeroko rozumianego survivalu, sztuki przetrwania i aktywnego wypoczynku wśród drzew już zacierają ręce.

Park będzie zlokalizowany przy ul. Rudnowskiej w Parku Piastowskim (przy dawnym basenie, nieopodal Pływalni Chrobry Głogów).  Wielbiciele biegania i nordic walking od lat korzystają z tego miejsca. Tego lata zyskają o wiele więcej możliwości aktywnego spędzania czasu. Powstający park survivalowy zakłada m.in.: utworzenie ścieżek rowerowych, ścieżek nordic walking i dla biegaczy, a także budowę parku linowego. Pojawi się również tor przeszkód. Najmłodsi amatorzy mocnych wrażeń powinni być więc zadowoleni. Co nie znaczy, że starsi Głogowianie będą się nudzić. Park survivalowy ma być dostosowany zarówno do młodszych, jak i starszych osób.

Park linowy

Oczywiście najwięcej pytań budzi ów park linowy. Co to takiego? Należy zaznaczyć, iż Głogów już dysponuje podobną konstrukcją, tyle że na mniejszą skalę. Otóż w OK Parku (ul. Bolesława Śmiałego, koło Biedronki) mniej więcej od roku znajduje się linowa konstrukcja, z której chętnie korzystają dzieci. Mały, bo mały, ale to jednak park linowy.  Natomiast ten, który powstaje obecnie to już grubszy kaliber. Typowo survivalowy. Źródła podają, że park linowy to odmiana publicznie dostępnej instalacji sportowo-rekreacyjnej. Składa się najczęściej z wielu elementów, np. pomostów, drabinek, mostków, no i oczywiście lin. Elementy te mogą być umieszczone niżej lub wyżej. Jedno jest pewne – miłośnicy powietrznych akrobacji i mocnych wrażeń już w czerwcu zyskają nowe miejsce do aktywnego wypoczynku.

Budową parku survivalowego zajmą się ludzie z Project Outdoor – grupa specjalistów zajmująca branżą parków linowych. Siedzibą firmy jest Bielsko-Biała. Nie jest to jednak przedsiębiorstwo lokalne. Project Outdoor działa na skalę europejską i ogólnoświatową. Mają szerokie kontakty zarówno w Niemczech, Danii, Czechach czy na Litwie, a i w Kanadzie, Chinach, Jordanii, czy w Pakistanie. Jeśli chodzi o okolice, to Project Outdoor zrealizowali m.in. park linowy w Ranczo Grapa mieszczące się 33 km od Legnicy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.