Co na temat pracy w Polsce sądzą Ukraińcy? Opublikowano raport

0
621
zdjęcie 2014-04-18-flaga-Ukrainy-01

OTTO Work Force Polska publikuje raport nt. zadowolenia Ukraińców z pracy w Polsce. Wynika z niego, że nasi sąsiedzi są chwalą sobie pracę u nas i czują się w naszym kraju dobrze. Raport może jednak rodzić pewne pytania.

Polska kusi

Otto Work Force to, jak czytamy na stronie internetowej, największa międzynarodowa agencja pracy w Europie. Jej siedziba mieści się w Holandii. Polski oddział natomiast znajduje się we Wrocławiu. Firma wysyła pracowników do takich, krajów jak Holandia, Niemcy, czy Polska. Z możliwości pracy w naszym kraju korzystają między innymi Ukraińcy. Pogrążona w chaosie wojny i zrujnowana kryzysem ekonomicznym Ukraina pozbyła się części pracowników. Jednak najsilniejszym magnesem przyciągającym ich do Polski są kilkukrotnie wyższe zarobki.

W zależności od źródeł liczba przybyłych do naszego kraju Ukraińców waha się między 1 a 2 mln. W samym tylko roku 2015 złożono w Polsce 760 tys. wniosków o pracę, z czego przyjęto 50 tys. Z początku Ukraińcy byli zatrudniani w niewielkich przedsiębiorstwach. Z czasem również duże firmy zwróciły na nich uwagę. Obecnie wielu pracuje chociażby w Polkowicach. Przykładowo w Sandenie. W internecie wciąż można znaleźć mnóstwo ofert pracy skierowanych konkretnie do Ukraińców.

Ukraińcy są zadowoleni

Zgodnie z raportem OTTO Work Force Ukraińcy czują się na polskim rynku pracy bardzo dobrze. 94 proc. jest zadowolonych z pracy; 90 proc. jest zadowolonych z wynagrodzenia; 48 proc. chce pozostać na stałe w Polsce; 89 proc. nie ma problemu z relacjami ze współpracownikami; 87 proc. jest zadowolonych z relacji z przełożonym.
Innymi słowy, podoba im się: — Zadowolenie z pracy wpływa na motywację i zaangażowanie pracowników. Monitorowanie opinii pracowników, pozwala z wyprzedzeniem wyeliminować lub ograniczyć ewentualne problemy oraz wzmocnić w pracownikach zaangażowane i motywację do pracy — informuje Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Wysokie wykształcenie

Co ciekawe, wielu pracujących w Polsce Ukraińców to ludzie bardzo dobrze wykształceni. W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. aż 44 proc. pracowników miało wykształcenie wyższe, 20 proc. średnie, 33 proc. zawodowe, a zaledwie 4 proc. podstawowe: — Wzrost liczby osób zatrudnionych zgodnie z wykształceniem wskazuje na to, że pracodawcy coraz efektywniej wykorzystują potencjał imigrantów z Ukrainy. Zatrudnienie wykwalifikowanych imigrantów wpływa na wzrost innowacyjności, ogólny rozwój oraz dyfuzję wiedzy w przedsiębiorstwach — mówi Tomasz Dudek, Dyrektor Operacyjny OTTO Work Force na Europę Środkowo-Wschodnią.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.