Zgorzelec: Transgraniczne Targi Pracy

0
918

Dolnoślązacy poszukujący pracy za granicą (Niemcy i Czechy), a także w kraju, mogą skorzystać z Transgranicznych Targów Pracy w Zgorzelcu. Odbędą się one 11 maja (czwartek).

Na Targi Pracy do Zgorzelca przyjedzie ponad 70 wystawców z Niemiec, Czech i Polski. Zainteresowanie pracodawców jest rekordowe, a podczas ostatniej – najbardziej obleganej edycji – w Zgorzelcu wystawiło się ponad 60 przedsiębiorców.

Blisko 90 proc. pracodawców i agencji pracy będzie rekrutowało do pracy w Niemczech. Właśnie u naszych zachodnich sąsiadów najbardziej brakuje rąk do pracy, a szczególnie cenione są umiejętności fachowców z Polski. Każdy z pracodawców zgłasza od kilku do nawet kilkudziesięciu ofert pracy. Już wiadomo, że poszukiwani będą m. in. spawacze, stolarze, ślusarze, elektrycy, monterzy, operatorzy CNC, a także pracownicy potrzebni w branży budowlanej, hotelarskiej czy też medycznej.

Idea transgranicznych targów od lat jest znana – mają one na celu zaprezentowanie mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy u sąsiadów po niemieckiej i czeskiej stronie, a także pokazują drogę do znalezienia pracy w Polsce.

Wystawcy zaprezentują się w czwartek, 11 maja w Miejskim Domu Kultury (ul. Parkowa 1) w godz. 10.00-14.00.

Transgraniczne Targi Pracy

XXI Transgraniczne Targi Pracy są sztandarowym działaniem Partnerstwa EURES-TriRegio i są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy EURES Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego, Miasta Zgorzelec i Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu.

– Transgraniczne Targi Pracy w Zgorzelcu to już marka sama w sobie. Świadczy o tym coraz większa liczba pracodawców, a także osób które poszukują pracy, bądź chcą ją zmienić. Wybór w ramach ponad 1000 ofert pracy będzie naprawdę ogromny. Nie powinno być także obaw o bariery językowe, ponieważ na miejscu będzie możliwość skorzystania z pomocy tłumaczy. Przedsięwzięcie to dobrze jest oceniane zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników – mówi Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

– Nasze położenie geograficzne i możliwość swobodnego zatrudnienia u zachodnich i południowych sąsiadów, zrodziły potrzebę przepływu informacji pomiędzy osobami poszukującymi pracy a firmami zlokalizowanymi za granicą, poszukującymi wykwalifikowanej kadry pracowniczej dla swoich przedsiębiorstw. Transgraniczne Targi Pracy spełniają role pomostu pomiędzy nimi a ponadto, co równie ważne, oferują możliwość uzyskania rzetelnych informacji o prawach i obowiązkach pracowniczych obowiązujących w Niemczech i Czechach – dodaje Urszula Ciupak, starosta zgorzelecki.

– Bardzo cenię Transgraniczne Targi Pracy i cieszę się, że Zgorzelec niezmiennie jest jednym z tych miejsc, gdzie są one organizowane. Dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców z Polski, Czech i Niemiec targi to niepowtarzalna okazja, by się spotkać i porozmawiać, a przy okazji poznać oczekiwania i potrzeby zarówno tych, którzy poszukują pracy, jak i tych, którzy mają ją do zaoferowania. Na przestrzeni minionych lat, dzięki kolejnym edycjom targów, wiele osób znalazło zatrudnienie u naszych południowych i zachodnich sąsiadów. Wiele innych pogłębiło swoją wiedzę na temat oferty, trendów i oczekiwań rynków pracy w Polsce, Czechach i Niemczech. To cenna wiedza, która pomaga dokonywać świadomych wyborów – podsumowuje Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.

Więcej informacji o targach i pracy za granicą można znaleźć na www.eures.dwup.pl.

Źródło: Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here