Konkursy w ramach Roku Majora Dybowskiego

0
703

W ramach tegorocznych obchodów Roku Majora Władysława Dybowskiego, który był związany m. in. z Legnicą, trwają dwa ogłoszone przez Fundację Pawła Jurosa i Legnickie Centrum Kultury konkursy dla uczniów i studentów. 

Major Władysław Dybowski

Mjr Władysław Jan Dybowski urodził się w 1892 roku w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, prawnikiem, adiutantem gen, Józefa Hallera. Dybowski walczył w kampanii wrześniowej 1939 i w okresie okupacji niemieckiej. W lutym 1942 stworzył Krakowską Brygadę Obrony Narodowej. Nosił wtedy ps. „Korwin”. Brygada liczyła 1200 ludzi. Od sierpnia 1945 był wiceprezydentem Legnicy. Zmarł w 1947 roku (w stolicy). Jego symboliczny grób znajduje się na  Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Zaś rzeczywiste miejsce jego pochówku nie jest znane.

Konkurs plastyczny adresowany jest do uczniów legnickich szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów wyższych uczelni. Jego tematyka ma charakter patriotyczno-wojskowy, z przewodnim motywem Żołnierzy Wyklętych.Nagrodą główną jest aparat fotograficzny – lustrzanka cyfrowa firmy Nikon.

Konkursowe prace plastyczne można zgłaszać do 2 maja 2017 roku w Spółdzielczym Domu Kultury „Kopernik” (Legnica, ul. Koziorożca 9) oraz Młodzieżowym Centrum Kultury (ul. Mickiewicza 3).

Konkurs muzyczny, również o patriotycznym charakterze, kierowany jest do młodzieży, uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i studentów z Legnicy i Dolnego Śląska.

Gatunki prezentowanych utworów to: szeroko rozumiany rock, pop, punk, metal, gotyk, folk, blues, jazz, hip-hop, reggae, muzyka elektroniczna oraz mieszane.

Nagrodami w konkursie są: pomoc w realizacji teledysku dla najlepszego utworu oraz publiczne wykonanie utworów w ramach konkursu wieńczonego koncertem Anastasis, Fortecy, This Cold oraz KSU na dziedzińcu Akademii Rycerskiej.

Uczestnicy mają czas na zgłoszenie się do konkursu do 1 maja. Podpisane utwory (wykonawca, tytuł) wraz z tekstem i kartą zgłoszeniową należy wysłać na adres e-mail: [email protected] do 1 maja 2017 roku.

Nagrody w konkursach zapewniają: Fundacja Pawła Jurosa i Fundacja KGHM. Szczegóły i regulaminy dotyczące obu konkursów dostępne są na stronie internetowej – https://konkursy-legnica.github.io oraz na Facebooku.

Źródło: Urząd Miasta Legnica

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.