Tydzień wiedzy o autyzmie

0
732

W ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia, w Legnicy odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących. M. in.: Niebieski Marsz, występy teatralne, koncerty, Zumba na Niebiesko. Tydzień Wiedzy o Autyzmie potrwa od 2 do 8 kwietnia. 

Podczas Tygodnia Wiedzy o Autyzmie czynny będzie punkt informacyjny na temat tej choroby, a ponadto: spotkania z dietetykiem i seksuologiem, porady logopedów, a nawet pokazy sztuczek piłkarskich – to niektóre z elementów tygodnia wiedzy o autyzmie. Szereg wydarzeń wspólnymi siłami zorganizowały: Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2, Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci z Autyzmem i Innymi Zaburzeniami Rozwojowymi „Dar Losu” oraz Klub Rodziców JiM z Legnicy.

Zaproponowane wydarzenia są elementem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia) i finału kampanii „Polska na niebiesko”, która w tym roku odbywa się pod hasłem „Chcemy być sobą” i jest poświęcona alienacji i stygmatyzacji dorosłych z autyzmem. Tydzień Wiedzy o Autyzmie to propagowanie wiedzy na temat autyzmu, a także oznaka solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami. Wydarzenia w Legnicy odbywać się będą codziennie między niedzielą, 2 kwietnia, a sobotą, 8 kwietnia.

2 kwiecień, niedziela, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

  • Od godz. 15:00 w Galerii Piastów czynny  będzie punkt informacyjny przeznaczony dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat autyzmu, m.in. osób, które mają wątpliwości czy ich dziecko może mieć autyzm. W punkcie można porozmawiać np. o tym jakie są najczęstsze objawy  tego zaburzenia, jak się je diagnozuje, gdzie należy zwrócić się o pomoc.
  • Również po godz. 15 zaplanowano pokaz  tańca współczesnego w wykonaniu duetu z “Teatru Avatar”, następnie pokazy sztuczek piłkarskich mistrza świata tej dyscypliny, Pawła Skóry, potem koncert akordeonowy grupy “Ojciec i synowie” oraz bajkowy koncert „Weronika Kwaśny i jej muzyczne dzieci “
  • Na godz. 16:00 zaplanowano start “Niebieskiego marszu”, dla rodzin i przyjaciół dzieci z autyzmem. Trasa wiedzie spod Galerii Ferio do Galerii Piastów. Dlaczego niebieski? Ponieważ jest to kolor solidarności z osobami z autyzmem.
  • Od godz.  16:30 w Galerii Piastów będzie można pod okiem instruktorów (Julita Krycka, Karolina Grześkiewicz, Lena Szczepaniak, Dorota Zielińska, Agnieszka Szuber-Jamka, Adam Kobel) spalić zbędne kilogramy w trakcie zajęć z “Zumby na niebiesko”, uczestnictwo w zumbie jest bezpłatne i wszystkich zachęcamy do udziału w nim. UWAGA! Biletem wstępu będzie niebieski element garderoby.

3 kwiecień, poniedziałek

O godz. 15:15 Kino Helios zorganizowało pokaz filmu “Zając Maks ratuje Wielkanoc”, na który dzieci z autyzmem mają bezpłatny wstęp.

4 kwiecień, wtorek

  • godz. 10:00 – 11:30 w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2  przy ul. Chrobrego 13 Monika Świerbutowicz, dietetyk z poradni Celfit, zaprasza na wykład  „Żywienie dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”
  • 12:00- 14:00 Dzień otwarty szkoły Dar Losu

5 kwiecień, środa
O godz. 9:00 – 10:30 w PPP nr 2  przy ul. Chrobrego 13  seksuolog mgr Tomasz Siwicki  zaprasza na wykład pt. „Seksualność dzieci ze spektrum autyzmu”.

6 kwiecień, czwartek
O godz. 17:00 Hotelu Arkadia przy ul. Gliwickiej 6 rozpocznie się uroczysta gala rozdania statuetek „Niebieski Tulipan”. Po raz pierwszy uhonorowani zostaną przedstawiciele legnickich władz, instytucji samorządowych i firm prywatnych, których działania na co dzień pomagają osobom z autyzmem. W trakcie zaplanowano koncert Pauliny Chodkowskiej, artystki z autyzmem.

7 kwiecień, piątek
W PPP nr 2 przy ul. Chrobrego 13, od godz.11.30 do godz.13.30 będą miały miejsce otwarte konsultacje psychologiczno-logopedyczne.

8 kwietnia, sobota

  • W Kinie Piast o godz. 12.00 odbędzie się projekcja filmu pt.„Temple Grandin” oraz uroczyste zakończenie Tygodnia Wiedzy o Autyzmie.
  • Godz. 13:00 w MCK przy ul. Mickiewicza sztuka teatralna “Damy i Huzary” w wykonaniu młodzieżowej grupy teatralnej “Mistyfikacja” z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy.

Kampania Fundacji JIM „Chcemy być sobą”

W dorosłe życie wkroczyło pierwsze pokolenie Polaków, u których w dzieciństwie zdiagnozowano autyzm. Niestety, jako dorośli dosłownie zniknęli dla systemu wsparcia w Polsce, co wynika  z „Raportu dotyczącego sytuacji młodzieży i osób dorosłych z całościowymi zaburzeniami rozwoju w Polsce” stworzonego w lutym w Fundacji JiM. Dlatego Fundacja poświęca dorosłym tegoroczną edycję kampanii „Polska na niebiesko”. Na ulicach pojawiły się billboadry, w telewizji spoty – wszystko z udziałem dorosłych z autyzmem. Finał kampanii „Chcemy być sobą” odbywa się 2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w kilkudziesięciu miastach Polski.

Co mówi raport?

Dorośli z autyzmem nie mają szans na dobrze płatną pracę – 2/3 ankietowanych, którzy pracują, nie mogą utrzymać się samodzielnie. 97% pytanych uważa, że ich sytuacja na polskim rynku pracy jest gorsza niż sytuacja osób bez zaburzeń. Nie stać ich na własne mieszkanie – 63% mieszka z rodzicami. Są pozbawieni wsparcia służby zdrowia – 65% ankietowanych twierdzi, że podejście pracowników służby zdrowia jest nieodpowiednie (zdarza się wręcz, że kwestionuje się diagnozę autyzmu czy Zespołu Aspergera). Efekty? Połowa rozpoznaje u siebie objawy depresji. 92% rodziców osób z autyzmem martwi się o przyszłość. 78% z nich jest smutnych i przygnębionych, 66% nie sypia po nocach.

Źródło: Robert Kozubal

Fotografia: 3 PR Consulting

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.