Weekendowy rozkład jazdy

0
494
TutajGLOGOW.pl Głogów Weekendowy Rozkład Jazdy Kalendarz Wydarzeń

Jeszcze dwa tygodnie oczekiwania na ferie zimowe. Jednak zima trwa już od ponad miesiąca a jej śnieżna aura potrwa jeszcze dużo dłużej. W tym czasie można poszukać ciekawych form spędzania wolnego czasu. W Głogowie wybierać można między koncertem, wystawami oraz kinem.

Już w sobotę 04.02.2017r. godz. 19.00 w Młodzieżowym Centrum Kultury MAYDAY w Głogowie odbędzie się koncert zespołu VOO VOO pt. „Dobry Wieczór” a jako suport wystąpi zespół MANESCAPE z premierą nowej płyty.

Voo Voo to jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Grupa powstała w 1985 roku w Warszawie. Jej założycielem jest Wojciech Waglewski – kompozytor, autor metaforycznych tekstów, gitarzysta, wokalista oraz producent muzyczny. Voo Voo gra zróżnicowaną muzykę, opierającą się głównie na połączeniu rocka z folkiem różnych kultur i dużej ilości improwizacji.

Ostatnio w ich twórczości pojawiły się także elementy współczesnych gatunków muzycznych, takich jak drum&bass, hip-hop czy nu jazz. Każda z kolejnych płyt Voo Voo stawała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, choć często przekraczał on swoje granice. Tak też jest  w przypadku ostatniej płyty tego zespołu. Tym razem muzycy wybrali się w podróż daleką, bo aż do Azerbejdżanu. Stamtąd pochodzi i tam mieszka Alim Gasimov, który zaszczycił zespół Voo Voo, przyjmując zaproszenie do gościnnego udziału w ich najnowszych nagraniach. Wraz z Alimem Gasimowem, na płycie Voo Voo zaśpiewała także jego córka Fargana Gasimova.

Alim Gasimov to postać niezwykła. Wielokrotnie nagradzany za swój unikatowy talent wokalny, w tym przez International Music Council UNESCO. Nagroda ta należy do najwyższych wyróżnień na Świecie, zarezerwowana jest dla najwybitniejszych Artystów. Pierwszy skład Voo Voo stanowili Wojciech Waglewski, Andrzej Nowicki (gitara basowa), Wojciech Morawski (perkusja) i Milo Kurtis (instrumenty perkusyjne i trąbka). Na pierwszych koncertach, jeszcze w 1985 r., Morawskiego zastąpił Marek Czapelski i z takim składem zespół zadebiutował na festiwalu w Jarocinie. Wkrótce z zespołu odeszli Nowicki, Kurtis i Czapelski, a na ich miejsce trafili bracia Jan Pospieszalski (grający na gitarze basowej i kontrabasie), Mateusz Pospieszalski (saksofon) oraz Andrzej Ryszka (Tie Break, ex-Krzak). Na początku lat 90. Andrzeja Ryszkę zastąpił za perkusją Piotr „Stopa” Żyżelewicz i pozostał perkusistą Voo Voo aż do swojej śmierci 12 maja 2011. W 1997 r. grupa brała udział w kampanii wyborczej AWS. W roku 1998 z zespołu odszedł Jan Pospieszalski, który zaczął się zajmować pracą w mediach, a jego miejsce zajął Karim Martusewicz. Obecnie w Voo Voo grają: Wojciech Waglewski (gitara, śpiew – autor tekstów, kompozytor, aranżer, lider zespołu); Mateusz Pospieszalski (saksofony, flet, klarnet basowy, instrumenty klawiszowe, akordeon, śpiew – kompozytor, aranżer); Karim Martusewicz (kontrabas, gitara basowa – kompozytor, aranżer); Michał Bryndal (perkusja).

 

Manescape to głogowskie trio powstałe w roku 2006. Tworzą go Daniel „Deny” Paluszek (gitara,wokal), Piotr „Bazyl” Lubiak (bas) oraz Mariusz „Mario” Bielski (perkusja). Wydali demo „D-Tape” (2007) i EP-kę „In Progress EP” (2008). W 2009 roku zespół podpisał umowę wydawniczą z małą, niezależną wytwórnią Rebel Rockers i wszedł do studia, by zarejestrować utwory na debiutancki album, który ukazał się w listopadzie2009 roku pod nazwą „Ex – Internal”, a którego producentem był Maciej Cieślak (Ścianka).
Po trzech  latach przerwy w roku 2014 zespół powrócił na scenę z nowym perkusistą Mariuszem „Mario” Bielskim, który wcześniej udzielał się w wielu zespołach i projektach muzycznych (Kości, Olaf Deriglasoff oraz Kombajn do Zbierania Kur po Wioskach). Po dwóch latach wspólnej pracy zespół wszedł do studia by zarejestrować materiał na drugą płytę. Premiera planowana jest na koniec zimę 2017 roku. Znajdzie się na niej 10 premierowych utworów, które zespół będzie wykonywał podczas wiosennej trasy koncertowej. Nowe utwory to przede wszystkim piękne melodie i ważne, poruszające teksty, pustynna przestrzeń, energia przeplatająca się z melancholią oraz duża dawka transowej sekcji i gitarowej ściany.

Od 05.01.17 do 12.02.17 w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie a dokładniej w Galerii Edukacji Twórczej można oglądać wystawę malarstwa: Tomasz Bzdęga „Hyperborea”. Wernisaż odbył się 13.01.2017 (w piątek) o godzinie 18.00 jednak wystawa jest cały czas do oglądania. Sam artysta urodził się w 1972 roku w Rawiczu. Jest absolwentem Królewskiej Szkoły Sztuk Pięknych w Nowej Rudzie oraz Instytutu Sztuki Kultury Plastycznej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze. Swoje prace wystawiał m.in. w: Zielonej Górze, Wrocławiu, Głogowie, Jeleniej Górze, Rawiczu czy Legnicy. Nazwa wystawy wzięła się od legendarnej krainy w mitologii greckiej, która miała znajdować się daleko na nieokreślonej północy za siedzibą wiatr północnego – Boreasza. Była to w wierzeniach Greków kraina wiecznej szczęśliwości (coś w rodzaju krainy wiecznej szczęśliwości). Ci, którzy wybiorą się na tą wystawę, oglądając obrazy zapewne domyślą się, dlaczego akurat takie odniesienie.

Miłośnicy sztuki będą zadowoleni, bo oto druga propozycja dla nich. Od 17.01.2017 roku (do połowy lutego) można oglądać wystawę prac podopiecznych Stowarzyszenia dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie pod nazwą „Twórcze pokolenie”. Uczestnicy kursów i warsztatów, które odbywały się do niedawna w Stowarzyszeniu prezentują na niej swoje dzieła. Są to głównie seniorzy, którzy na wystawie pokazują prace m.in. z florystyki, fotografii, rękodzieła czy biżuterii. Aby to zobaczyć, wystarczy wybrać się do Biblioteki Lokalnej Osiedla Głogowskiego przy ulicy Perseusza 13. Więcej o tej wystawie można przeczytać tutaj: http://tutajglogow.pl/2017/01/15/szansa-promuje-tworczosc-swoich-podopiecznych oraz http://tutajglogow.pl/2017/01/19/2017-01-17-tworcze-pokolenie-wystawa-prac-seniorow-z-szansy-w-blogu

Chociaż Boże Narodzenie już za nami, warto wrócić do atmosfery świąt. Można to uczynić odwiedzając wystawę „Boże Narodzenie w tradycji polskiej”. Ekspozycję zwiedzać można tylko do piątego lutego. Na bożonarodzeniową wystawę składają się dawne szopki, ozdoby choinkowe i stroje kolędników. Odwiedzając ekspozycję poznać można dawne bożonarodzeniowe zwyczaje i obrzędy. Prezentowane muzealia pochodzą ze zbiorów MAH – ozdoby i świeczki choinkowe; z Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu – szopki, obrazy na desce, maski i rekwizyty karnawałowe; z Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze z/s w Ochli – szopki i ozdoby choinkowe oraz z Muzeum Miejskiego Zabawek w Karpaczu – karty pocztowe i szopki.

Kino Jubilat zaprasza za to:

  • najmłodszych kinomanów ze swoimi rodzicami na film animowany pt. „Sing”. Zobaczymy ta, jak w świecie zamieszkanym przez zwierzęta teatr prowadzony jest przez koalę Bustera Moona (Marcin Dorociński), który popada w tarapaty. Kochając teatr, zrobi on jednak wszystko, by go ocalić. Ostatnią szansą na przetrwanie jest wielki konkurs, który pomoże odnaleźć najpiękniejszy głos świata. Głos, który ocali teatr. Do konkursu staną: pewna siebie, przemądrzała i bardzo utalentowana mysz Mike (Jankes), nieśmiała Słonica Meena (Katarzyna Sawczuk), utalentowana matka 25 świnek – Rosita (Małgorzata Socha), młody gangsta – goryl Johnny (Adam Zdrójkowski) i Ash (Ewa Farna), punkowa rebeliantka – jeżozwierzyca oraz utalentowany tancerz – świnka Gunter (Jarosław Boberek). W roli czarnej owcy o złotym sercu – panny Nany Noodleman wystąpi diva opery Małgorzata Walewska. Animowana komedia – musical to jednak tak naprawdę opowieść o poszukiwaniu gwiazdy, którą każdy z nas ma w sobie, z czego powoli zaczyna zdawać sobie sprawę nawet sam Buster. W filmie pojawi się 65 znakomitych piosenek (współczesnych i klasyków), które z pewnością podbiją serca widzów.
  • starszych widzów, którzy mogą za to wybrać się na film biograficzny pt. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”. Bohaterka filmu napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim “Sztuka kochania” podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu “Sztuki kochania” Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL.

A teraz ważna informacją odnośnie rozrywki filmowej – Kino Cinema 3D mieszczące się w budynku Galerii Glogovia nadal jest nieczynne do odwołania. Na oficjalnej stronie internetowej czytamy: Drodzy widzowie! Ze względu na awarię oraz prowadzone obecnie prace techniczne, kino CINEMA 3D w Głogowie jest nieczynne do odwołania. O terminie uruchomienia kina poinformujemy w osobnym komunikacie. Funkcja rezerwacji oraz możliwość zakupu biletów w systemie online zostały czasowo zablokowane. […] Za utrudnienia przepraszamy.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.