Brak opłat za parkowanie. Dla kogo?

0
448

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej (30 stycznia) trafi prezydencki projekt uchwały zwalniającej z opłat w strefie płatnego parkowania właścicieli samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Uchwała rozszerza grono użytkowników dróg, którym przysługuje stawka zerowa tej opłaty, o osoby posiadające specjalną kartę wydawaną przez Zarząd Dróg Miejskich. Taka decyzja będzie wyraźnym sygnałem dla mieszkańców, promującym ekologię i wpisującym się w miejską politykę dbałości o jakość powietrza i zwalczania smogu.

Podobne do legnickiego rozwiązania wprowadzono już w kilku dużych miastach, np. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku czy Szczecinie. Stosowane są tam często ulgi w opłatach za parkowanie dla mieszkańców. W Legnicy całkowite zwolnienia z opłat mają dotyczyć zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, którzy np. dojeżdżają do pracy w mieście. Dla nich dostępne będą wydawane przez ZDM abonamenty.

Nowelizowana uchwała rozszerza jednocześnie strefę płatnego parkowania o ulicę Gen. Henryka Dąbrowskiego. Celem tej decyzji jest zwiększenie rotacji parkujących na tym terenie samochodów, charakteryzującym się znacznym deficytem miejsc postojowych. Dodatkowo zmieniono zapis uchwały, aby posiadacz abonamentu mieszkańca był uprawniony do parkowania przy ulicy objętej strefą płatną, na której zamieszkuje, a nie – jak dotychczas – jest zameldowany.

Warto przy tej okazji pamiętać, że miasto, dbając o poprawę jakości powietrza, wydzierżawiło w 2016 roku 15 nowoczesnych autobusów Solaris o najostrzejszej normie emisji spalin Euro6, a w roku 2017 aplikuje o unijne dofinansowanie zakupu kolejnych ośmiu ekologicznych autobusów dla MPK, z których cztery mają posiadać napęd hybrydowy. W ubiegłym roku prezydent Legnicy wystąpił też z apelem do marszałka województwa o podjęcie przez sejmik uchwały, wprowadzającej prawne regulacje sprzyjające ochronie jakości powietrza.

Źródło: Urząd Miasta Legnica

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.