Dzień odblasków czyli jak chronić życie pieszego

0
590

25 stycznia 2017 roku na terenie całego kraju, w tym na Dolnym Śląsku, po raz pierwszy prowadzony był „Dzień Odblasków”. Policjanci z drogówki prowadzili działania profilaktyczne dotyczące poprawy bezpieczeństwa pieszych. Funkcjonariusze wręczali niechronionym uczestnikom ruchu drogowego odblaski. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku.

W Polsce „Dzień Odblasków” odbywał się po raz pierwszy. Był on organizowany w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku.

Dolnośląscy policjanci realizując działania profilaktyczne w ramach Dnia Odblasków, rozmawiali z pieszymi wskazując na to, jak ważne są odblaski dla ich bezpieczeństwa. Funkcjonariusze przypominali o ich zaletach, jakimi są poprawa widoczności, w szczególności po zmroku. Przekazywali też niechronionym uczestnikom ruchu drogowego elementy odblaskowe.

Z danych statystycznych wynika, że około 38% wszystkich ofiar wypadków drogowych w Polsce stanowią „niechronieni” uczestnicy ruchu drogowego. Dynamiczny rozwój motoryzacji w okresie ostatnich dziesięciu lat powoduje stały wzrost natężenia ruchu. Należy zauważyć, że wraz z rozwojem motoryzacji równocześnie wzrasta zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Niezwykle istotnym zagadnieniem w tym zakresie jest bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego, ponieważ prowadzone analizy wskazują na znaczny udział tej grupy, a w szczególności pieszych w zdarzeniach drogowych.

Zgodnie z przepisami, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu, na drodze poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Należy pamiętać, że w konfrontacji z pojazdem, pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go przecież zderzak, maska samochodu ani poduszka powietrzna.
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro – czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie „odblaski”, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta.

Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków.

Koszty wyposażenia w elementy odblaskowe są kosztami znikomymi i nie stanowią przeszkody uniemożliwiającej jej nabycia przez przeciętnego użytkownika dróg. Natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych są niewspółmiernie wyższe i trudne do oszacowania.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.