W Głogowie rusza nowy konkurs plastyczny dla uczniów

0
1236

Profilaktyka uzależnień nie jest łatwą tematyką, ani jeśli chodzi o dyskusje, ani jeśli młodzi ludzie mają za zadanie przedstawić swoje przemyślenia za pomocą pracy plastycznej. Tym większym wyzwaniem dla uzdolnionej, głogowskiej młodzieży będzie konkurs pn. „Jestem wolny – żyję bez wspomagania”, do którego już teraz można zgłaszać swoje prace plastyczne.

Organizatorem konkursu są Klub Batalionowy JW 3444 oraz Miejska Biblioteka Publiczna. Jego celem jest propagowanie wśród uczniów wiedzy na temat profilaktyki uzależnień oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Konkurs organizowany jest pod patronatem prezydenta głogowa, starosty głogowskiego oraz dowódcy 4 Batalionu Inżynieryjnego. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (z klas IV –VI), gimnazjalnych i średnich znajdujących się na terenie powiatu głogowskiego.

Tematem konkursu jest praca plastyczna wykonana dowolną techniką w formie plakatu nawiązująca do profilaktyki uzależnień. Skierowany jest on do młodzieży szkolnej i osób dorosłych pochodzących z zagrożonych grup społecznych.

Każda szkoła może zgłosić do konkursu dowolną ilość prac, które należy opisać z tyłu podając: imię, nazwisko, wiek autora, telefon kontaktowy oraz nazwisko nauczyciela lub opiekuna. Technika wykonania plakatu jest dowolna, jednak praca nie może zawierać elementów przestrzennych (np. doklejanych). Akceptowanym formatem pracy jest tylko A3.

Wszystkie prace będą podzielone na trzy kategorie wiekowe:

 • szkoła podstawowa klasy IV – VI,
 • szkoła gimnazjalna,
 • szkoła średnia.

Przy ocenie prac będą brane pod uwagę: kategoria wiekowa autora, zgodność z tematem, pomysłowość i wykonanie oraz ogólny wyraz artystyczny. Specjalnie powołana komisja zdecyduje o wyłonieniu zwycięzcy. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wykorzystania prac konkursowych oraz danych autorów do promocji przedsięwzięcia. Zakłada się między innymi, że prace laureatów zostaną wykorzystane w ogólnomiejskiej kampanii przeciw uzależnieniom na przykład w formie plakatów promujących.

Prace należy dostarczyć do 2 marca 2017 roku do Klubu Batalionowego w Głogowie przy ul. Wojska Polskiego 58. Rozstrzygnięcie konkursu i otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 20 marca 2017 roku w Filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Perseusza 13 w Głogowie. Bliższe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 261-678-111, 261-678-110 oraz 504-169-084.

Warto w tym miejscu wspomnieć o organizatorach konkursu. Klub Batalionowy mieszczącym się przy ul. Wojska Polskiego 58 jest chociażby od 17 lat organizatorem Głogowskiego Festiwalu Szopek, od 12 lat wystawy modelarskiej a od 4 lat konkursu literackiego „A nad nami biało-czerwona”. Przy Klubie istnieją również następujące sekcje:

 • Wojskowe koło PTTK „Łaziki”, którego prezesem jest pani Alicja Szymańska; skupia ono osoby nie tylko ze środowiska wojskowego; działalność turystyczna jest bardzo aktywna; imprezy organizowane są bardzo często i cieszą się dużym powodzeniem nie tylko wśród członków koła;
 • Sekcja teatralna „Pierwiastek z nas”, którego opiekunem grupy jest instruktor teatru Piotr Mosoń; zajęcia prowadzone są trzy razy w tygodniu (popołudniami); uczestnikami teatralnych spotkań są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich;
 • Koło plastyczne,;
 • Sekcja „Walki z nudą”;
 • Klub kibica;
 • Drużyna Wojów Dziadoszan;
 • Klub Honorowych Dawców Krwi;
 • Biblioteka, która dostępna jest dla każdego czytelnika (we wtorki, środy, czwartki i piątki oraz w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca).

Miejska Biblioteka Publiczna w Głogowie ma swoją główną siedzibę przy ulicy Jedności Robotniczej 15, gdzie swoje spotkania ma np. Dyskusyjny Klub Książki a do tego odbywają się zajęcia artystyczne, z kaligrafii, czy te skierowane typowo dla seniorów. Na terenie miasta usytuowane są również filie:

 1. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1 przy ul. Budowlanych 10 (oś. Hutnik), gdzie raz w miesiącu odbywają się spotkania dla miłośników gier planszowych;
 2. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 2 przy ul. Perseusza 13 (oś. Kopernika), gdzie cyklicznie spotyka się Klub Konesera Kryminału, Młodzieżowy Klub Książki (Czytamy i gadamy) czy nieformalny młodzieżowy klub fotograficzny Kreatywna Kawiarenka Fotostrefa; do tego najmłodsi mogą nauczyć się kodowania lub składania origami; w holu biblioteki mieści się też Galeria Czytelnika, gdzie organizowane są wystawy lokalnych artystów (w tej chwili można podziwiać tam wystawę „Twórcze pokolenie” prezentującą fotografię oraz rękodzieło wykonane przez seniorów uczęszczających na zajęcia do Stowarzyszenia SZANSA)
 3. Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 3 Placu Mieszka I 11 (oś. Piastów Śląskich), gdzie jedno popołudnie w miesiącu zarezerwowane jest dla sympatyków gier karcianych, fabularnych i eko.

Jak widać tacy organizatorzy, jak Klub Batalionowy oraz Miejska Biblioteka Publiczna, w których ciągle organizowane są różne przedsięwzięcia,to gwaranty ciekawego konkursu, który zapewne będzie artystyczno-społeczną przygodą dla wielu młodych głogowian.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.