SZANSA promuje twórczość swoich podopiecznych

0
611

Od bardzo dawna Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie swoje działania kieruje nie tylko w stronę najmłodszych mieszkańców naszego miasta, ale i do tych, którzy na emeryturze mają więcej czasu, aby mogli spełniać się na dodatkowych zajęciach. W ramach licznych projektów seniorzy uczestniczyli m.in. w zajęciach z rękodzieła, florystyki, fotografii czy tworzenia biżuterii. Za nami wernisaż zdjęć a już za chwilę wystawa pn. „Twórcze pokolenie”, na którą zaprasza Stowarzyszenie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społecznym oraz zdając sobie sprawę w tego, że wokół nas jest coraz więcej ludzi w wieku senioralnym, SZANSA od dawna organizuje zajęcia aktywizujące dla osób starszych. Mogli oni w ramach różnych projektów nauczyć się korzystania z komputera oraz internetu, czy też podnieść swoją aktywność fizyczną poprzez zajęcia z gimnastyki. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyły się również zajęcia bardziej twórcze, dzięki którym podopieczni Stowarzyszenia mogli sprawdzić się w bardziej artystycznych zadaniach.

Jesienią ubiegłego roku Stowarzyszenie dla Dzieci i Młodzieży SZANSA w Głogowie w ramach ASOS 2014-2020 zorganizowało cykl twórczych warsztatów, w tym te z integracji międzypokoleniowej mające na celu łączenie różnych grup wiekowych, jak i integrację międzypokoleniową. Bezpłatne zajęcia cieszyły się takim zainteresowaniem, że miejsca rozeszły się praktycznie od razu.

W ramach integracji międzypokoleniowej jedne z zajęć dotyczyły fotografowania – „Cyfrowa ciemnia czyli jesień w obiektywie” pokazały uczestników nie tylko, jak zrobić dobre zdjęcie, ale i jak profesjonalnie poddać je obróbce komputerowej. Efekty można było podziwiać na wernisażu 11.01.2017 roku, który miał miejsce w kawiarni I.Cafe, gdzie zgromadzili się uczestnicy kursu oraz ich bliscy, aby wspólnie podsumować dotychczasowe działania. Było coś dla ducha, czyli omawianie przygotowanych fotografii, ale i coś dla ciała, czyli słodki poczęstunek. Prowadzącą kurs była pani Izabela Matuszewska.

Jak się pracowało z tą grupą? Jest pani zadowolona z tych zajęć?

Ta grupa była wyjątkowa i wyjątkowo chętna do współpracy. Miała świetne pomysły. Osoby bardzo się angażowały w to, co robiły. Widać było, że chciały się wykazać i czegoś nauczyć. Teraz jeszcze wracają do mnie, dopytują o różne informacje. Jestem bardzo zadowolona z tej współpracy.

A jaka jest różnica między pracą z seniorami, a z pracą np. z ludźmi w średnim wieku?

Mi się zdecydowanie lepiej pracuje z seniorami. Są tacy jakby spokojniejsi i spokojniej podchodzą do porażek. Młodsi ludzie nie akceptują tego, że coś im nie wychodzi – starsi się na to godzą i chcą się czegoś nauczyć korzystając z mojej wiedzy. Potrafią się po parę razy  o coś pytać, bo chcą skorzystać z danych zajęć i nie czują obaw przed tym, że coś im nie wyjdzie.

Kto w takim razie jest bardziej kreatywny: młodzi czy seniorzy?

Wydaje mi się, że nie ma różnicy. To zależy od grupy. I młodzi i starsi są kreatywni, jeżeli odpowiednio się do nich podejdzie – wtedy współpracują, mają nowe pomysły i swoje spostrzeżenia oraz doświadczenia życiowe, przez co inaczej na różne rzeczy patrzą. Jest w nich taki spokój i opanowanie.

Czy jest coś, co by pani zmieniła w tych zajęciach? A może ze wszystkiego jest pani zadowolona?

Ja czuję pewien niedosyt, bo jeszcze warsztatowych zajęć było troszeczkę za mało, także myślę, że następnym razem ten kurs musiałby troszeczkę dłużej trwać, żeby więcej czasu poświęcić na działania związane z pracę na komputerze w programach do obróbki zdjęć . Temu on miał służyć – mniej działaniom plenerowym.

Jaką złotą radę dałaby pani początkującym fotografom?

Bawcie się fotografią. Nie traktujcie jej tak bardzo poważnie. Należy czerpać radość z tego, co się robi, zrzucić z siebie taką parę, że wszystko musi wyjść, wszystko musi być na poważnie, wszystko musi być z jakiegoś powodu. To ma być zabawa i przyjemność.

 

Środowy wernisaż nie jest jednak jedyną taką inicjatywą SZANSY. Już we wtorek czyli 17.01.2017 roku o godzinie 12.00 w Bibliotece Publicznej BLOG przy ulicy Perseusza 13 (czyli w tym samym budynku, co mieści się siedziba Stowarzyszenia) odbędzie się wystawa pn. „Twórcze pokolenie”. Swoje prace na niej będą prezentowali uczestnicy artystycznych zajęć tematycznych, które odbywały się do końca roku w Stowarzyszeniu. Odpowiedzialna za wystawę jest pani Jolanta Abucka-Włodarczyk.

Jakie prace będzie można zobaczyć na wtorkowej wystawie?

Poprosiliśmy naszych seniorów, aby sami wybrali, z czego są dumni, co by chcieli zaprezentować i pokazać szerszej publiczności. W dość szybkim czasie zebraliśmy bardzo dużo materiału do wystawy. Jak się okazało, nasi podopieczni są nie tylko dobrze zorganizowani, ale i bardzo zdolni. Ich rękodzieła naprawdę zachwycają. Są to bardzo różnorodne rzeczy: od ozdób świątecznych i kartek okolicznościowych, przez kompozycje florystyczne i biżuterię, po misternie przygotowane hafty i frywolitki. Do tego będzie też można podziwiać prace fotograficzne z wernisażu kończącego zajęcia „Cyfrowa ciemnia czyli jesień w obiektywie”.

Skąd pomysł na taką wystawę?

Sami seniorzy przychodzili do nas i informowali, że chcieliby, aby ich prace były pokazane i docenione. Bardzo spodobał się nam ten pomysł, dlatego staraliśmy się, aby jak najszybciej doszło do jego realizacji. Nadarzyła się okazja, aby w naszej pobliskiej bibliotece coś takiego zorganizować, co okazało się idealnym rozwiązaniem.

„Twórcze pokolenie” to bardzo sugerująca nazwa…

Ale tak właśnie jest. Seniorzy należą do pokolenia, które nie siedziało z założonymi rękami. Oni zawsze coś robili i teraz na emeryturze nadal chcą działać. My organizujemy dla nich różnego rodzaju zajęcia, ale i oni sami się spotykają, aby tworzyć np. spotykają się u nas również nie tylko na zajęciach, ale i z własnej inicjatywy. Jest jedno popołudnie w tygodniu, kiedy cyklicznie panie przychodzą, aby razem wyszywać, tworzyć ozdoby i dzielić się pomysłami na nowe, artystyczne arcydzieła. Widząc, co wychodzi spod ich rąk, nie można tego inaczej nazwać. Dlatego też zapraszamy wszystkich, aby przyjść na otwarcie naszej wystawy i cieszyć się z obcowania z rękodziełem oraz fotografią naszych podopiecznych. Jeśli jednak komuś ten termin nie pasje, to nasza wystawa będzie udostępniona do oglądania jeszcze przez miesiąc.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.