Jarmark Świąteczny okazją do pomocy

0
612
Choinka przy ratuszu

Od piątku 2 grudnia do wtorku 6 grudnia Głogów świętuje dni swojego patrona. Wśród licznych atrakcji zaplanowanych na ten czas, codziennie mieszkańcy naszego miasta mogą odwiedzać Jarmark Świąteczny. Jest to idealna okazja do zakupu różnego rodzaju rękodzieła, ozdób świątecznych czy wyrobów spożywczych. Jednak jest możliwość, aby poczuć ducha zbliżających się świąt i pomóc w jednej z inicjatyw, do których właśnie pod ratuszem zachęcają wolontariusze.

Jarmark Świąteczny powoli staje się tradycją Głogowa i choć różne jarmarki organizowane są w kolejne weekendy grudnia w określonych częściach miasta, to właśnie ten pod ratuszem jest tym głównym i oficjalnym. Przechadzając się między straganami można posłuchać kolęd czy występów młodszych i starszych lokalnych zespołów muzycznych lub na przykład zakupić ręcznie robione ozdoby świąteczne. Jeśli jednak ktoś poczuje w sobie ducha dobroczynności, może wspomóc jedną z inicjatyw, jakie na rynku promują wolontariusze:

  • „Skuteczna Magia Świąt” to musical, na którym każdy chętny może się pojawić, do czego właśnie zachęcają spacerujący wolontariusze). Odbędzie się on o godzinie 18.00 w sobotę 17.12.2016 roku. Warunkiem wstępu jest dobrowolna wpłata do puszki. Będzie miał też miejsce Jarmark Świąteczny a to wszystko po to, aby zebrać pieniądze, które zostaną przekazane na leczenie Nikodema Markowicza-Kochanka.
  • „Głogów i okolice budują studnię w Afryce” to zbiórka do puszek na imprezach organizowanych przez miasto, która ma na celu zebranie środków na wybudowanie studni w wiosce Kwademu w Kenii. Organizatorem jest Komitet społeczny na rzecz zbiórki publicznej „Głogów i okolice budują studnię w Afryce”.
Jarmark Świąteczny w Głogowie
Jarmark Świąteczny w Głogowie
  • „Księżniczki chcą chodzić” oraz „Pomóżmy Mai dopisać szczęśliwe zakończenie” to zbiórki organizowane przez Głogowskie Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”. O ich przebiegu opowiadała nam pani Marta Kaszuba: To już drugi rok, jak jesteśmy tutaj i wspieramy nie tylko naszych głogowian, ale dzieci z powiatu głogowskiego.

Czemu tutaj dzisiaj jesteście? Komu chcecie pomóc tym razem?

Dzisiaj zbieramy pieniążki dla Mai Kusy – dziewczynki chorej na nowotwór a dokładniej na glejaka mózgu, która jest już po operacji. Po silnym nawrocie choroby dziecko nie chodziło i nie mówiło. Przez rok czasu, jak działamy wspólnie z rodzicami, Maja zaczęła chodzić. Teraz zbieramy środki na dalszą rehabilitację. Nadal czeka ją chemioterapia i nadal się musi leczyć i rehabilitować. Nie chodzi tu o ćwiczenia w domu. Ona musi wyjechać, żeby mogła chodzić do szkoły.

W jakim wieku jest Maja?

Ma skończone 7 lat i powinna teraz chodzić do szkoły.

Ale to nie jest jedyne dziecko, jakiemu chcecie pomóc?

Tak. Druga zbiórka jest na dwie siostry – bliźniaczki. Dziewczynki to Julia i Karolina Rabenda. Na początku nie było wiadomo, co im jest. Wyszło porażenie mózgowe. Dziewczynki zachorowały na rzadką chorobę genetyczną i potrzebują intensywnej rehabilitacji.  

W jakim wieku są bliźniaczki i co im może pomóc?

Dziewczynki skończyły 5 lat. Codziennie muszą być rehabilitowane. W styczniu lub w lutym czeka je operacja. Miesięczny koszt rehabilitacji dla dwóch osób to aż 5000 złotych. To jest ogromna kwota. Rodzice starają się jak mogą, ale oprócz córek mają też wspaniałego syna, któremu również muszą zapewnić byt. Udało nam się zebrać parę złotych dla nich właśnie dzięki głogowianom – dzięki ludziom dobrej woli (to prawie 16 000 złotych).

A dzisiaj jesteście na Jarmarku Świątecznym razem ze swoimi wolontariuszami.

Tak. Oni z nami są, działają i marzną. Było ich sześcioro i kolejno się wymieniają, bo jest bardzo zimno.

 Zbieracie pieniądze do puszek, ale i coś sprzedajecie.

Sprzedajemy również rękodzieło podarowane nam przez naszych innych podopiecznych z takim wielkim serduchem, czyli np. seniorów czy dzieci z Domu Dziecka.

Czy to są jakieś bardzo drogie rzeczy? Czy każdego będzie stać, żeby wam pomóc?

Wszystkie rzeczy, jakie sprzedajemy, są wykonane ręcznie np. z materiałów z recyklingu a koszt pojedynczych upominków, które można kupić, to są nawet złotówkowe sprawy (pojedynczy pierniczek czy ozdoba choinkowa nie kosztują przecież bardzo dużo). A jak idziemy na zbiórkę publiczną, to każdy, kto ma dobre serce, ofiarowuje parę złotych a przy kiermaszu może sobie coś kupić na święta. To będzie przyjemne z dobrym i pożytecznym.

Kiedy i gdzie można was spotkać i wesprzeć?

Na Jarmarku Świątecznym jesteśmy w sobotę i niedzielę. Przygotowujemy się też, choć nie jest to jeszcze pewne, na sobotę 17 grudnia od godziny 10.00 do 13.00, aby być na Koperniku na targowisku. Też będą tam piękne rękodzieła i też te same dziewczynki będzie można wesprzeć. No i będą pierożki robione przez nasze gospodynie. Zapraszamy wszystkich ludzi z dobrym sercem!

Jarmark Świąteczny- kiermasz charytatywny
Jarmark Świąteczny- kiermasz charytatywny

Zainteresowane pomocą osoby w każdej chwili mogą sprawdzić wiarygodność tych zbiórek. Wystarczy wejść na stronę internetową www.zbiorki.gov.pl i tam wpisać odpowiedni numer:

  • „Głogów i okolice budują studnię w Afryce” – 2016/1805/KS;
  • „Pomóżmy Mai dopisać szczęśliwe zakończenie” – 2016/463/OR;
  • „Księżniczki chcą chodzić” – 2016/1822/OR.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.