XX Edycja Mayday Rock Festival Głogów 2016 – Pojedynek Gigantów

0
699
2015-11-28 XIX MRF Koncert Illusion @Mayday (fot.A.Karbowiak)-42

Zmagania tegorocznego festiwalu powoli dobiegają do końca. Przed widzami jeszcze tylko koncerty, które odbędą się za tydzień oraz dzisiejsze zmagania. Za parę godzin będzie miał miejsce koncert pn. POJEDYNEK GIGANTÓW. Ma on na celu wyłonienie najlepszego zespołu, który zwyciężył na MRF w ostatnich latach. Emocji więc nie zabraknie.

I koncert eliminacyjny odbył się 15 października a kolejne 5 listopada (II koncert eliminacyjny) i 19 listopada (III koncert eliminacyjny). Dzisiaj, 3 grudnia będzie miał miejsce „Pojedynek Gigantów” – konkurs o Nagrodę Publiczności. 9 grudnia odbędzie się Koncert finałowy oraz wystąpi zwycięzca „Pojedynku Gigantów”. Na zakończenie 10 grudnia organizatorzy zapraszają na koncert laureatów, a po nim koncert gwiazdy festiwalu: zespołu HEY. Rozpoczęcie każdego wydarzenia zaplanowane jest na godzinę 19.00 w Młodzieżowym Centrum Kultury MAYDAY w Głogowie przy ul. Perseusza 11.

Standardowo na dzisiejszym koncercie nie zabraknie rockowego brzmienia. Muzycy przyjadą do Głogowa z całej Polski i zaprezentują różne gatunki muzyczne. Wystąpią w nim kolejno artyści:

 1. ENVIA (Poznań) – XVI MRF Nagroda Publiczności:
 • gatunek: Alternative / Nu / Melodic Metal;
 • członkowie: Crow’u – gitara; Daimon – perkusja; K7 – gitara; Delta – wokal; Meehred – bas.

W czerwcu 2011 zarejestrowana została pierwsza EP-ka grupy, którą opatrzono tytułem „Nothing Is Real”. Wydawnictwo zebrało bardzo przychylne recenzje m.in. na łamach polskiego Metal Hammera, Magazynu Gitarzysta oraz w internetowym serwisie Rockella.pl, a kawałek – „m.e.” zajął 7 miejsce w podsumowaniu na przebój roku 2011 Radia Orbit. Grupa miała do tej pory szansę i okazję zagrać w różnych miejscach w Polsce u boku m.in. takich zespołów jak słoweńska Siddharta, rodzime Acid Drinkers, Chassis, Hunter, Lipali, Luxtorpeda, Mech, Symetria, Totentanz czy Turbo, a także uczestniczyć w różnych przeglądach i festiwalach, na których udało się zdobyć różne wyróżnienia.

 1. HEADUP (Wrocław) – XVI MRF Nagroda Jury:
 • gatunek: Groove/Hc/Metal;
 • członkowie: Lotnik – gitara/wokal; Kedzior – gitara; Roman – perkusja; Wit- bas.

HeadUp to czterech znajomych, którzy razem na scenie tworzą koncertową bombę. Zespół na swoim koncie ma następujace wydawnictwa: „Dissimilarity Defect” (LP), „Next Level Experience” (EP), „Reborn (LP)”. Ich muzyka to mocny i energetyczny hc/metal. HeadUp ma za sobą wiele koncertów, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Zespół wielokrotnie był nagradzany na różnych festiwalach i przeglądach. Grał koncerty przed takimi zespołami, jak Acid Drinkers, Schizma, None, Madball, Born From Pain czy Pro-Pain. W 2016 HeadUp był jedynym oficjalnym supportem Gojiry na koncertach w Polsce.

 1. THERMIT (Poznań) – XVII MRF Nagroda Publiczności:
 • gatunek: Metal;
 • członkowie: Tomasz Trzeszczyński – wokal; Jacek Piotrowski i Jendras Jarmuszkiewicz – gitara; Fabian Urbaniak – bas; Błażej Przydanek – perkusja.

Zespół powstał na przełomie 2009 i 2010 roku z inicjatywy Jendrasa, Młodego i Przydepa. Po jakimś czasie miejsce za mikrofonem zajął Trzeszczol. Zespół ruszył na poważnie dopiero rok później, kiedy za bas chwycił Fabian. Tak ukształtowała się ekipa przyjaciół, która pod nazwą ThermiT nagrała EP „Encephalopathy”. Po ograniu setek scen i zwycięstwach na wielu festiwalach muzycznych zespół wydał w 2016 roku debiutancki long play „Saints”, który otwiera kolejny rozdział w historii ThermiTa. Grupa zwyciężyła na bardzo wielu festiwalach, zdobyła liczne nagrody publiczności oraz te dla najlepszych, poszczególnych muzyków i wokalistów.

 1. MAKIJAŻ (Warszawa) – XVII MRF Nagroda Jury:
 • gatunek: Rock, Psychodela;
 • członkowie: Marysia Żak – wokal; Paweł Kotowski – bas; Wojciech Sadurski – perkucja; Kuba Bąkała – gitara.

Zespół powstał w 2010 roku w Warszawie z inicjatywy Kuby i Pawła. Żmudny proces poszukiwania wokalu zaowocował dołączeniem do zespołu Marysi. Rozpoczęła się praca nad autorskim materiałem grupy. W lipcu 2011 roku skład uzupełnił Wojtek na perkusji. Makijaż miał przyjemność grać na jednej scenie z takimi zespołami jak Acid Drinkers, Hey, Myslovitz, Lipali, Happysad, The Analogs, Farben Lehre, Bulbulators, Dolls Insane, Zacier i wiele innych. Zespół zagrał ponad 100 koncertów w całej Polsce, w swojej działalności koncertowej odwiedził m.in.: Warszawę, Szczecin, Kraków, Łódź, Toruń, Lublin, Rzeszów, Chełm, Puławy i Ostrów Wlkp.

 1. ELEANOR GRAY (Poznań/Wschowa) – XVIII MRF Nagroda Publiczności:
 • gatunek: Rock;
 • członkowie: lan Garstecki- wokal; Marcin ‘Prawnik’ Łatko- bas; Jacek Idźkowski-gitara; Jarek Majer-gitara; Daniel Maliszewski- perkusja.

Eleanor Gray pochodzi z Poznania, swój początek datuje na rok 2012. Obrany kierunek, którego zespół nie chce definiować, zaowocował mieszanką kilku stylów muzyki gitarowej. Jak mówi wokalista, Alan Garstecki: Inspiracje czerpiemy ze wszystkiego, co powoduje u nas ciary. Nie chcemy kopiować, naśladować, dążymy do tego, aby uzyskać własne, niepowtarzalne brzmienie i styl.
Wzajemna przyjaźń muzyków oraz bardzo różne charaktery pozwoliły stworzyć wyjątkową atmosferę w zespole. Eleanor Gray to połączenie doświadczenia i obycia z młodością i polotem, co w efekcie na koncertach daje nietuzinkową mieszankę luzu, spokoju i szczerości płynącej od muzyków. Warto wspomnieć, że zespół ma na swoim koncie wiele nagród, w tym te za pierwsze i drugie miejsca.

 1. OMNI MODO (Poznań) – XVIII MRF Nagroda Jury:
 • gatunek: Rock;
 • członkowie: Daniel „Wolny” Moszczyński – wokal; Marcin „Kaziu” Kaźmierczak – gitara; Adam „Majek” Majewski – bas; Agnieszka Majewska – perkusja.

Debiut sceniczny Omni mOdO nastąpił 25 listopada 2012 r. i ta data uznawana jest za oficjalne rozpoczęcie działalności. Obecnie oprócz działalności koncertowej zespół przygotowuje materiał na debiutancką płytę. Pomimo krótkiego stażu na koncie zespołu znajdują się dziesiątki wygranych festiwali czy wyróżnień.

 1. KEFIR BAND (Oborniki Śląskie) – XIX MRF Nagroda Publiczności:
 • gatunek: Rock/reggae;
 • członkowie: Dawid Michałkiewicz; Mateusz Laskowski; Kuba Tasiński; Dariusz Kończak; Artur Leżoń.

Zespół w styczniu 2009 wydał swoje pierwsze studyjne demo. Utwory „Rastaman” i „Dosyć” pojawiały się na antenie Radia Wrocław w ramach Muzycznej Bitwy. Kefir band dzięki głosom słuchaczy doszedł do półfinału. W 2009 roku zespół odbył także pierwszą trasę koncertową. W lutym 2010 zostła wydana Ep-ka „Peace and Love and Love”. Płyta ukazała zespół w nieco innym świetle. Był to pierwszy poważny krok w kierunku nagrania i wydania pierwszej płyty długogrającej.
19 lutego 2011 pojawiał się krążek „Tysiąc czysta sto czterysta”, który ciągle oczekuje na oficjalne wydanie. We wrześniu 2012 zespół zakwalifikował się na międzynarodowy festiwal Wolfest. 9.09 w Paryskim Moulin Rose KEFIR BAND wygrał półfinał i zakwalifikował się do finałowej rozgrywki w styczniu 2013. W 2015 roku zespół przechodził małe roszady w składzie i rejestruował materiał na płytę.

 1. CHMURA (Głogów) – XIX MRF Nagroda Jury:
 • gatunek: Rock;
 • członkowie: Mariusz Juszczyk – wokal; Tomasz P – gitara; Jarosław Malicki – bas; Łukasz Trociński -perkusja;Mateusz Majkowski – gitara;Marcin Maliński – dźwięk.

cHMURa to jedna z propozycji na dolnośląskiej scenie rocka alternatywnego. O poziomie, jaki prezentuje grupa, świadczą chociażby muzycy tworzący ten zespół. Występowali oni niemal na wszystkich liczących się festiwalach w Polsce, wliczając w to: PRZYSTANEK WOODSTOCK, MAYDAY ROCK FESTIVAL, ROCK NOCĄ. Na swoim koncie grupa ma również występy m.in. u boku TSA, LIPALI czy ILLUSION.

xxmrf_pojedynek_gigantow_3-12-2016

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.