Żałoba w Zagłębiu Miedziowym

0
643

Każda masowa tragedia porusza uśpioną wyobraźnię. Ludzie stawiają się na miejscu poszkodowanych lub ich rodzin, aby po chwili odetchnąć z ulgą, że to jednak ich nie dotyczy. Wypadki w kopalniach szczególnie mocno poruszają tych, którzy mają bliskich pracujących w górnictwie, czyli wielu mieszkańców Górnego i Dolnego Śląska. Tragiczny bilans po przedwczorajszej tragedii w ZG Rudna skłonił władze Głogowa i Polkowic do podjęcia stosownych decyzji.

We środę 30.11.2016 zakończyła się akcja poszukiwawcza ostatnich trzech górników poszkodowanych w wyniku wstrząsu, do jakiego doszło w ZG Rudna we wtorek 29.11.2016 roku o godzinie 21.09. W wyniku samoistnego wstrząsu górotworu śmierć poniosło osiem osób a dziewięć zostało hospitalizowanych. W szpitalu przebywa jeszcze pięć osób. W akcji ratowniczej trwającej blisko dobę udział wzięło ponad 120 ratowników Jednostki Ratownictwa Górniczo – Hutniczego.

Zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by dotrzeć do nich jak najszybciej, niestety dziś dzielimy z rodzinami łzy bezradności – swoje słowa kierował do rodzin podczas konferencji prasowej wiceprezes ds. produkcji Piotr Walczak.

Z informacji podanych na oficjalnej stronie KGHM Polska Miedź wynika, że pracownicy ZG Rudna, którzy ponieśli śmierć w wyniku zdarzenia to:

  • 33–letni mieszkaniec Głogowa, operator samojezdnych maszyn górniczych, zatrudniony od 2008 roku (osierocił dwoje dzieci);
  • 47–letni mieszkaniec Bolesławca, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 1988 (osierocił troje dzieci);
  • 23–letni mieszkaniec Głogowa, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 2016 roku;
  • 24–letni mieszkaniec Głogowa, ślusarz mechanik maszyn i urządzeń górniczych pod ziemią, zatrudniony od 2015 roku;
  • 50–letni mieszkaniec Bolesławca, ślusarz spawacz pod ziemią, zatrudniony od 2004 roku,(osierocił jedno dziecko);
  • 42–letni mieszkaniec Głogowa, górnik pod ziemią, zatrudniony od 2002 roku (osierocił jedno dziecko);
  • 43–letni mieszkaniec Polkowic, górnik strzałowy pod ziemią, zatrudniony od 1991 roku (osierocił jedno dziecko);
  • 50–letni mieszkaniec Głogowa, sztygar zmianowy pod ziemią, zatrudniony od 1993 roku (osierocił czworo dzieci).

Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki ogłosił czterodniową żałobę. Odwołana zostaje część uroczystości barbórkowych – karczmy piwne, combry babskie, pobudki górnicze oraz Pochód Lisa Majora. W piątek odbędzie się tylko centralna akademia barbórkowa.

flaga-opuszczona-do-polowy-masztu-na-glogowskim-ratuszu-1-12-2016

Informacja o tragedii w kopalni ZG Rudna dotarła do całej Polski. W dwóch miastach ogłoszono żałobę. Odwołane są tu imprezy kulturalne o charakterze rozrywkowym:

  1. W związku z tragedią w kopalni ZG Rudna prezydent Głogowa, Rafael Rokaszewicz, zdecydował o opuszczeniu do połowy masztu flagi na głogowskim Ratuszu. Łącząc się w żalu z rodzinami i z szacunku do zmarłych górników podjęto także decyzję o rezygnacji z akcentów rozrywkowych obchodów Dni Patrona Miasta – Świętego Mikołaja. Nie będzie rockowego koncertu zespołu Kilersi i zumby. Miasto chce skupić się na atmosferze świąt, na akcjach charytatywnych oraz wspominać górników podczas mszy odpustowej i im poświęcić koncerty kolęd.
  2. Burmistrz Polkowic, Wiesław Wabik ogłosił od dziś (1.12.2016) do godziny 21 w sobotę (3.12.2016) żałobę na terenie gminy Polkowice. Na znak żałoby na budynku Urzędu Gminy w Polkowicach oraz budynkach jednostek organizacyjnych gminy Polkowice zostaną umieszczone flagi górnicze z kirem. Ponadto burmistrz zaleca odwołanie wszystkich imprez o charakterze rozrywkowym, kulturalnym, rekreacyjnym i sportowym organizowanym przez instytucje miejskie, a także apeluje do stowarzyszeń i mieszkańców gminy Polkowice o zaniechanie organizowania takich imprez.

 

Redakcja składa szczere kondolencje rodzinom ofiar oraz przyłącza się do apelu o uszanowanie ogłoszonej żałoby.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.