Wernisaż i panel dyskusyjny w Galerii Sztuki

0
570

Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza w piątek 25 listopada na uroczysty wernisaż połączony z wręczeniem nagród dla laureatów PROMOCJI 2016 oraz panel dyskusyjny – pt „Porozmawiajmy o malarstwie i malarzach”. 

W ramach PROMOCJI 2016, wcześniej o godz. 16 w Galerii Ring rozpocznie się panel dyskusyjny – pt „Porozmawiajmy o malarstwie i malarzach”.

Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE to jeden z najstarszych tego typu przeglądów w Polsce, który poprzez swoją wieloletnią tradycję daje wiarygodny obraz trendów i swoistą panoramę najświeższej polskiej sztuki współczesnej.

Galeria Sztuki w Legnicy jest organizatorem PROMOCJI od 26 lat. Do tegorocznego konkursu 56 artystów zgłosiło 168 prac. Około 80 z nich zakwalifikowanych do II etapu konkursu oglądać można od 4 listopada do 11 grudnia br. w Galerii Sztuki (plac Katedralny 1) oraz w Galerii RING (Rynek 12) w Legnicy.

Ideą PROMOCJI jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy oraz ułatwienie młodym twórcom startu w dojrzałe życie artystyczne, czemu służyć ma prowadzona przez galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że PROMOCJE pomogą uczestnikom zaistnieć na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej.

Najważniejszym celem legnickich PROMOCJI jest prezentacja tego, co we współczesnym malarstwie najświeższe i najnowsze. Niewątpliwym walorem jest też dokumentacja młodego malarstwa w postaci katalogu, rejestrującego ten szczególny moment inicjacji indywidualnych ścieżek artystycznych oraz pośrednio – stan edukacji artystycznej w Polsce.

Siłą PROMOCJI jest geograficzne położenie legnickiej Galerii Sztuki poza wielkimi ośrodkami akademickimi kształcącymi artystów, dzięki czemu miejsce to stało się neutralną areną konfrontacji młodych absolwentów wyższych uczelni artystycznych z różnych stron Polski. Cieszą się one zasłużonym prestiżem i popularnością z uwagi na zasięg, długość tradycji, artystyczną rangę oraz atrakcyjne nagrody. Główną stanowi wystawa indywidualna wraz z katalogiem fundowana przez patrona – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto w puli nagród znajdują się inne nagrody finansowe oraz nagrody rzeczowe (m.in. w postaci wystaw w innych galeriach, publikacji poświęconych laureatom w prasie branżowej oraz w portalach poświęconych sztuce).

wernisaz-i-panel-dyskusyjny-w-galerii-sztuki

Praca autorstwa Martyny Rejczak

Źródło: Galeria Sztuki w Legnicy, Urząd Miasta Legnica.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.