Na drogach trwa policyjna akcja „Znicz 2016”

0
650
zdjęcie 2014-03-04-akcja-Ostatki-glogowska-policja@Glogow-ostatki_01

Od kilku dni można zaobserwować zwiększone natężenie ruchu na drogach w całym kraju. Podobnie jest w pobliżu cmentarzy, gdzie spotkać można policjantów, którzy kierują ruchem czy dbają, aby i kierowcy, i piesi współgrali ze sobą. Od kilku dni również w Głogowie trwa policyjna akcja „Znicz 2016”.

Działania policyjne na Dolnym Śląsku związane z obchodami Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek rozpoczęły się już w miniony weekend, to jest 28 października i potrwają do 2 listopada br. W ramach akcji „ZNICZ 2016” funkcjonariusze ruchu drogowego będą realizowali czynności mające na celu ograniczenie negatywnych zachowań na drogach, zapewnienie ich użytkownikom bezpiecznej podróży do miejsc docelowych i powrotu do domu oraz utrzymanie płynności ruchu. Intensywność działań dostosowana będzie do natężenia ruchu i lokalnych uwarunkowań.

Na co policjanci będą zwracać szczególną uwagę?

  • przestrzeganie ograniczeń prędkości na drogach dojazdowych do miast;
  • stosowanie pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewożenia dzieci;
  • stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów;
  • stosowanie się do ograniczeń oraz zakazu ruchu pojazdów i zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów);
  • właściwe używanie świateł zewnętrznych pojazdów;
  • stosowanie elementów odblaskowych przez pieszych poruszających się po zmroku poza terenem zabudowanym.

Funkcjonariusze obejmą swym nadzorem również miejsca, gdzie nastąpi zmiana w organizacji ruchu drogowego w okolicach cmentarzy oraz tam, gdzie ruch dla pojazdów został całkowicie zamknięty. Czynności podejmowane przez policjantów będą miały przede wszystkim charakter pomocowy, to jest udzielanie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego daleko idącego wsparcia (za równo w przekazie informacyjnym, jak też w bezpiecznym dotarciu do nekropolii i samego poruszania się przy nich). Funkcjonariusze patrolować będą okolice cmentarzy oraz terenów przykościelnych. Zwiększonym nadzorem obejmą także dworce kolejowe i autobusowe oraz komunikację zbiorową.

Pamiętajmy, aby na cmentarz nie zabierać ze sobą więcej pieniędzy niż potrzebujemy. Nie nośmy dokumentów, pieniędzy, kluczy czy przedmiotów wartościowych w reklamówkach lub otwartych, dużych kieszeniach odzieży. Portmonetki, portfele, telefony, karty bankomatowe oraz klucze należy schować w zamykanej, wewnętrznej części ubrania. Korzystając ze środków komunikacji miejskiej torebkę lub plecak miejmy zawsze przed sobą i trzymajmy je w dłoni. Bądźmy uważni podczas wsiadania i wysiadania z autobusu. W miarę możliwości unikajmy ścisku i przygodnie poznanych osób. Nie pozostawiajmy przy nagrobkach swojego mienia bez należytego nadzoru. Pamiętajmy, że w okresie świąt wzrasta natężenie ruchu w szczególności w okolicach cmentarzy. Mgła i padający deszcz często utrudniają prowadzenie pojazdu. Dostosujmy prędkość do panujących warunków drogowych. – radzi odwiedzającym groby swoich bliskich st. asp. Wojciech Jabłoński z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Jak widać, policjanci w czasie długiego weekendu mają dużo pracy. Aby jednak przyniosła ona oczekiwane rezultaty, należy stosować się do poleceń funkcjonariuszy (za równo, jeśli chodzi o poruszanie się po drogach, jak i w kwestii bezpieczeństwa na samych cmentarzach).

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.