Rozpoczynają się 32 Głogowskie Spotkania Jazzowe

0
514
Miedziak.info.pl 32 Głogowskie Spotkania Jazzowe 2016 GSJ logo

Jak co roku, jesień w Głogowie staje pod znakiem muzycznych koncertów. Właśnie dzisiaj rozpoczynają się już 32 Głogowskie Spotkania Jazzowe, które obfitować będą w przeróżne przedsięwzięcia. Czwartkowe propozycje z pewnością ucieszą wielu głogowian i dadzą im wachlarz propozycji do tego, jak ciekawie spędzić ten dzień.

Już przed południem o godzinie 10.00 Miejski Ośrodek Kultury w Głogowie proponuje AKADEMIE JAZZU – YOUNG POLISH JAZZ pt. „Jam session adventur” – koncert edukacyjny w wykonaniu zespołu z udziałem dwóch głogowian: Mateusza Pliniewicza i Seweryna Graniastego. Jest to koncert, w którym artyści chcą przedstawić muzykę jazzowa „od podszewki”.

Prezentujemy najważniejsze elementy dzieła muzycznego na przykładzie gry żywego organizmu, jakim jest zespół jazzowy. Sprawdzamy rolę poszczególnych instrumentów w tym gatunku muzyki, możliwości ich wykorzystania oraz brzmienie -głos za pomocą którego wypowiadają się muzycy. Wszystko to w formie legendarnych Jam Session, gdzie nie zabraknie największych jazzowych standardów, improwizacji oraz muzycznych eksperymentów, które stanowią o tym gatunku – wyjaśniają organizatorzy koncertu.

W skład zespołu wchodzą: Marcin Jadach (bas), Szymon Madej (bębny), Nikola Kołodziejczyk (piano, elektronika), Seweryn Graniasty (alt sax) i Mateusz Pliniewicz (skrzypce).

Po południu o godzinie 18.00 w sali widowiskowej MOK odbędzie się GALA – POLISH JAZZ, w czasie której odbędą się dwa koncerty.

W pierwszej odsłonie ze swoim debiutem fonograficznym wystąpi Mateusz Pliniewicz Quartet, który jest tegorocznym laureatem Jazzowego Debiutu Fonograficznego Instytutu Muzyki i Tańca. W skład zespołu wchodzą:

 • Szymon Madej (perkusja) – obecnie student wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej w Katowicach. W swoim dorobku ma na koncie m.in. Grand Prix na Lotos Jazz
  Festival – Bielska Zadymka Jazzowa (2013,2014), Nagroda indywidualna, na Krokus Jazz Festival (2013), Grand Prix na Jazz Juniors (2013);
 • Marcin Jadach (kontrabas, gitara basowa) – absolwent Instytutu Jazzu
  Akademii Muzycznej w Katowicach. Chętnie udziela się w szeroko pojętych alternatywnych przedsięwzięciach muzycznych. Jest laureatem wielu nagród, między innymi Jazz Juniors, Bielska Zadymka Jazzowa. Związany z grupą Orange The Juice, projektem The Transgress i Minimatikon;
 • Nikola Kołodziejczyk (pianista, kompozytor, dyrygent) – zdobywca nagrody FRYDERYK 2015 w kategorii jazzowy debiut roku; stypendysta Berklee College of Music World Scholarship Tour; zdobywca wielu nagród – m.in.na Transatlantyk Instant Composition Competition, Bielskiej Zadymce Jazzowej, Krokus Jazz Festival, Jazz Juniors i innych.
  Jest półfinalistą Bosendorfer Solo Piano Competition na Montreux Jazz Festival 2007;
 • Mateusz Pliniewicz (skrzypce) – absolwent katowickiego Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w klasie Henryka Gembalskiego. Występował u boku takich zespołów jak: Bernard Maseli On the Road, Dean Brown Band, Acoustic Acrobats, Klezzmates,
  Tangreen, Szeherezada, Tryptyk Ormiański.

Drugim artystą, który wystąpi w tym dniu, będzie Wojtek Mozolewski Quintet ze swoim albumem „Polka”, który jest popisem możliwości współpracowników Mazolewskiego: Joanny Dudy, Oskara Töröka, Marka Pospieszalskiego, Qby Janickiego. Patronat nad płytą obieli: Program Trzeci Polskiego Radia, Co Jest Grane, Jazz Forum oraz Jazz Soul.pl.

Oto, jak media internetowe skomentowały najnowszy album tego zespołu:

Dawno żaden polski zespół jazzowy nie wzbudzał tak pozytywnych emocji i nie przyciągał na koncerty takiej ilości fanów // JazzSoul.pl

Zbudowane przez nich kooperacje zaowocowały stworzeniem ciekawych, niebanalnych numerów, które słucham na okrągło od kilkunastu dni i wciąż mi się nie nudzą // muno.pl

O godzinie 19.00 odbędzie się spotkanie autorskie, które ma związek z organizowaną w dniach od 3 do 30 października wystawą plakatu „Rafał Olbiński: 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum’’. Pod takim tytułem został wydany album z okazji złotego jubileuszu JAZZ FORUM. Wydawnictwo to zawiera 50 wybranych okładek autorstwa słynnego grafika, ilustratora i malarza z lat 70, kiedy przez całą dekadę Olbiński był szefem artystycznym magazynu JF, a także krótką historię JAZZ FORUM w opracowaniu Tomasza Gregorczyka oraz wstęp i rozmowę dr Izabeli Gabrielson z artystą.

W kinie Cinema 3D (w Galerii Glogowia) o godzinie 21.00 zostanie wyświetlony film biograficzny „MILES AHEAD” (MILES DAVIS I JA). Reżyserem i odtwórcą głównej roli w “Miles Ahead” jest Don Cheadle, aktor znany m.in. z filmów “Miasto gniewu” (2004), “Hotel Ruanda” (2004) czy “Traffic” (2000). By wiarygodnie zagrać Davisa, jednego z najsłynniejszych muzyków jazzowych w historii gatunku, Cheadle nauczył się nawet grać na trąbce. Twórcy filmu tytuł zaczerpnęli z albumu Davisa, wydanego w 1957 r.

Jak widzimy, organizatorzy 32 Głogowskich Spotkań Jazzowych już w pierwszym dniu proponują mieszkańcom naszego miasta bardzo różne atrakcje. A to dopiero początek, ponieważ program na następne dni zapowiada się równie interesująco, ale o tym będziemy informować państwa przez kolejne dni głogowskiego festiwalu, na który wszystkich chętnych zapraszamy!

Miedziak.info.pl 32 Głogowskie Spotkania Jazzowe 2016 GSJ plakat

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.