10 lat partnerstwa Legnicy i Roanne

0
430

Wieloletnia współpraca miast i deklaracja jej kontynuowania na dalsze lata. Prezydent Tadeusz Krzakowski i mer Yves Nicolin, 30 września świętowali rocznicę partnerstwa Legnicy i Roanne w wypełnionej po brzegi Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej.

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski i mer Roanne Yves Nicolin podpisali deklarację kontynuowania współpracy na dalsze lata. W dokumencie znajduje się następujący zapis: „W X rocznicę nawiązania partnerstwa między Legnicą i Roanne, w imieniu mieszkańców i własnym, wyrażamy zdecydowaną aprobatę dla dalekowzrocznej decyzji, która zapadła w Legnicy i Roanne. Nawiązane w tym czasie przez mieszkańców obu miast kontakty potwierdzają zasadność ich prowadzenia oraz wspierania przez władze samorządowe. Specyfiką tego partnerstwa jest przede wszystkim wymiana kulturalna, socjalna, sportowa, szkolna i turystyczna. Liczne spotkania mieszkańców spowodowały, iż miasta stały się sobie bliższe, a relacje międzyludzkie przyjazne i trwałe.”

 – Pragniemy pielęgnować naszą przyjaźń i współpracę. Chcemy budować i rozszerzać nowe ich formy, wkraczać na nowe drogi, jak na przykład współpraca naszych środowisk biznesowych. Bardziej zaangażować w partnerstwo także inne środowiska, młodzieżowe, turystyczne, senioralne. Dziękuję wszystkim, także gościom z innych partnerskich miast – Drohobycza, Wuppertalu i Blanska, za to, że jubileusz stał się ważnym w mieście wydarzeniem społecznym – mówił prezydent Krzakowski.

– Wszyscy jesteśmy przyjaciółmi Legnicy – powiedział Yves Nicolin. – Jestem pod ogromnym wrażeniem zmian, jakie w ciągu 10 lat zaszły u naszego partnera. Dzisiaj to piękne i nowoczesne miasto. Widzę w nim źródła inspiracji i pomysłów na rozszerzanie partnerskiej współpracy. Sami wiele możemy się nauczyć od legniczan i od legnickiego samorządu. Niech żyje przyjaźń polsko-francuska! – kończył swą wypowiedź mer Roanne.

Prezydent Legnicy obdarował delegację francuską pięknymi grafikami z ratuszem w Legnicy i w Roanne. Francuscy partnerzy odwzajemnili się figurkami konia i dzika pochodzącymi z okolic Roanne z czasów paleolitycznych. Oficjalną uroczystość uświetnił  koncert orkiestry i solistów Zespołu Szkół Muzycznych i fantastycznego chóru Madrygał. Yves Nicolin, zachwycony poziomem artystycznym wykonawców, zaprosił ich na występy do swojego miasta.

10-lat-partnerstwa-legnicy-i-roanne-tutajlegnica-pl

Prezydent Krzakowski i mer Yves Nicolin zadeklarowali współpracę na kolejne lata

koncert-na-10-lat-partnerstwa-legnicy-i-roanne-tutajlegnica

Rocznicę współpracy miast uświetnił koncert chóru Madrygał oraz Zespół Szkół Muzycznych z Legnicy

 

Źródło: Urząd Miasta Legnica

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.