W Krzekotówku powstało Arboretum

0
777
2016.07.01. Krzekotówek, Arboretum

W Krzekotówku w Gminie Kotla powstało Arboretum. Jest to zielony zakątek, w którym prezentowane są różne gatunki drzew. Teren ma spełniać rolę rekreacyjną i edukacyjną. Stanowić będzie miejsce przeprowadzania „lekcji w przyrodzie” dla wycieczek szkolnych, a także punkt postojowy dla wycieczek rowerowych. Inwestycja została zrealizowana przy wsparciu Nadleśnictwa Głogów.

Zakończono już projekt związany z utworzeniem Arboretum w Krzekotówku, w Gminie Kotla. Jest to ekologiczne, zielone miejsce, które ma na celu zaprezentowanie w interesujący sposób rodzimych gatunków drzew. Miejsce ma spełniać rolę rekreacyjną i edukacyjną. Korzystać z niego będą zarówno turyści ( przygotowano tu miejsce postojowe dla rowerów ) jak i najmłodsi mieszkańcy gminy, uczestnicząc w lekcjach przyrodniczych.

W Arboretum z 86 sztuk drzew w jedenastu gatunkach utworzono alejki edukacyjne. Ciekawostki o danym gatunku drzewa można przeczytać z ustawionych na miejscu tablic informacyjnych. W ramach zadania utworzono także zielony labirynt z 5 tysięcy krzewów grabu. Kiedy krzewy podrosną, labirynt będzie zawierał edukacyjne niespodzianki. Na terenie Arboretum znalazł się także kącik edukacyjny. Stoi w nim ławostół, kosz na śmieci, a także stojak na rowery. W tym właśnie miejscu wycieczki szkolne będą mogły odbywać „lekcje w przyrodzie”. Rowerzyści zaś zyskali miejsce postojowe w otoczeniu natury.

W ramach realizacji projektu postawiono także tablice edukacyjne. Jedna stoi w Krzekotówku, a druga w Głogówku. Wykonano także druk ulotek dotyczących ścieżki edukacyjnej, jak również oznakowano dwukilometrową trasę z Krzekotówka do Głogówka. W ten sposób nowy, oznakowany odcinek, połączony zostanie z istniejącą już ścieżką dydaktyczną „Leśna Dolina”.

Całkowity koszt zadania to 37.689,65 złotych. Na realizację projektu pozyskano środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Zadanie wsparło również, nie po raz pierwszy, Nadleśnictwo Głogów, które oznakowało trasę, a także przekazało 5 tysięcy sztuk sadzonek grabu. Ogrodzenie terenu wykonała Gmina Kotla.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.