Nowoczesne autobusy MPK

0
517
SONY DSC

W poniedziałek (13 czerwca) o godzinie 10.00 na legnickim rynku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zaprezentuje swe najnowsze i najnowocześniejsze autobusy. Każdy z mieszkańców będzie mógł je dokładnie obejrzeć. Dla dzieci zaplanowano autobusową przejażdżkę.

Na razie zobaczymy 10 Solarisów Urbino i Mercedesa, który przeznaczony zostanie do obsługi mniej uczęszczanych tras. Jesienią dołączy do nich jeszcze 5 Solarisów.

Flota miejskich smart-autobusów powiększy się o łącznie o 12 dwunastometrowych oraz trzy piętnastometrowe Solarisy Urbino. Należą do najnowocześniejszych tego typu pojazdów (trzecia i czwarta generacja), przyjaznych dla pasażerów, osób niepełnosprawnych oraz środowiska naturalnego. Wszystkie wypełniają międzynarodową normę spalania Euro 6.

„Dwunastki”, czyli liczące sobie 12 metrów długości, będą mogły przewozić łącznie 95 pasażerów, natomiast „piętnastki” – aż 135, a także wózki dziecięce i inwalidzkie.

W każdym pojeździe siedzenia dla osób starszych, także tych z problemami w poruszaniu się, usytuowane są na niskich podłogach bez schodków. Autobusy mają cztery odpowiednio oznaczone kolorami i napisami miejsca dla kobiet ciężarnych i osób niepełnosprawnych.

Autobusy są wyposażone w rampy umożliwiające wjazd różnego typu wózków inwalidzkich, w tym o napędzie elektrycznym. Nowością będą zewnętrzne tablice informacyjne dla osób niedowidzących oraz system zapowiedzi głosowych wewnątrz i na zewnątrz pojazdów. Przyciski STOP i otwierające drzwi są dodatkowo opisane alfabetem Braila.

Nowe Solarisy posiadają energooszczędny system Ribas, klimatyzację dla pasażerów i kierowcy oraz, co ważne z punktu widzenia ekologii i osób oczekujących na przystankach, rury wydechowe umieszczone na dachach.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.