Głogowianie manifestowali w Warszawie

0
563
2016.05.07. Warszawa, Głogowianie z Nowoczesnej na proteście w Warszawie

Członkowie koła Nowoczesnej, KOD-u i PO z Głogowa 7 maja czynnie uczestniczyli w manifestacji przeciw nierespektowaniu założeń Konstytucji RP w Warszawie. Na ulicach miasta pojawiły się tłumy, a ilość protestujących przerosła szacunki warszawskiej policji. Głogowscy przedstawiciele Nowoczesnej wystosowali również apel do Rady Miejskiej w Głogowie.

Ponad 200 tysięcy protestujących znalazło się na ulicach Warszawy w dniu 7 maja. Wśród nich byli Głogowianie – członkowie Nowoczesnej, KOD-u i PO. Delegacja wyjechała do stolicy, by protestować przeciw – jak określają – „podłej zmianie”. Członkowie Nowoczesnej wystosowali również apel do Rady Miejskiej, w którym wzywają do respektowania niepublikowanych wyroków Trybunału Konstytucyjnego.

„Jesteśmy i będziemy w Europie”, „Stop podłej zmianie” – pod takimi hasłami protestowali w Warszawie członkowie partii Nowoczesna, Platformy Obywatelskiej i Komitetu Obrony Demokracji, reprezentujący Głogów. Uczestnicy demonstracji domagali się wolności i deklarowali przywiązanie do wartości europejskich. – Brałem w tym czynny udział. Nigdy wcześniej nie widziałem tak ogromnej demonstracji. Teraz było wielokrotnie więcej uczestników marszu niż na demonstracjach 12 grudnia 2015 r. i 12 marca 2016 r., w których również uczestniczyłem – mówi Jacek Zahorski, Przewodniczący Koła Nowoczesnej w Głogowie, który wziął udział w sobotniej manifestacji w Warszawie.

Głogów był reprezentowany w marszu przez przedstawicieli Nowoczesnej, KOD-u i PO. Głogowianie pojechali do Warszawy autokarem, busem i prywatnymi samochodami. Razem demonstrowali przywiązanie do wolnej Polski i do Europy. Głogów kilkakrotnie był witany przez megafony, a transparent głogowski znalazł się na oficjalnej stronie partii Nowoczesna.

Ryszard Petru powiedział, że Nowoczesna jest w stanie się zjednoczyć z KOD-em, PO, z Lewicą i PSL, żeby wygrać z tzw. podłą zmianą. Że są rzeczy, które dzielą partie, ale teraz stoją przed nami wyzwania historyczne. Głogów także pokazał w praktyce, że w obliczu zagrożenia swobód obywatelskich, demokracji i Konstytucji, jesteśmy w stanie się zjednoczyć, a nasz wspólny wyjazd do Warszawy jest tego dowodem – podkreśla J. Zahorski. – Nie zgadzamy się na zawłaszczanie państwa i nie zgadzamy się na zawłaszczanie naszego miasta przez jedną opcję polityczną. Skoro manipulują na szczeblu centralnym, nie chcą opublikować wyroku Trybunału Konstytucyjnego, to tym bardziej możemy mieć obawy o nasze miasto. Nie pozwolimy na to – zaznacza Przewodniczący Koła Nowoczesna w Głogowie.

Na dzień przed protestem, w dniu 6 maja, Nowoczesna wystosowała również apel do głogowskiej Rady Miejskiej. Autorzy apelu wzywają Radę Miejską do respektowania niepublikowanych wyroków TK. Zdaniem członków Nowoczesnej, prawo w Głogowie powinno być przestrzegane niezależnie od decyzji rządu Beaty Szydło i Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.