Zawód maszynisty już w Legnicy

0
393

Legnica stale rozszerza i uatrakcyjnia swą ofertę szkolnictwa zawodowego, dostosowując ją do zapotrzebowania na rynku pracy.  5 maja podpisano porozumienie o utworzeniu w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących klasy kształcącej w zawodzie technika transportu kolejowego oraz ośrodka szkolenia i egzaminowania dorosłych w zawodzie maszynisty

Sygnatariuszami porozumienia byli: reprezentujący miasto prezydent Tadeusz Krzakowski, dyrektor ZSTiO im. Henryka Pobożnego Stella Święcińska oraz prezes zarządu firmy Pol-Miedź Trans, Zbigniew Bytnar. Zainteresowane przyłączeniem się do tej inicjatywy zgłaszają też Koleje Dolnośląskie.

Już od pierwszego września rozpocznie działanie klasa o profilu mechanika transportu kolejowego. Zaplanowano nabór 16 uczniów, ale, co podkreśla dyrektor Stella Święcińska, ta ilość może być zwiększona stosowanie do potrzeb.

Wychodzimy naprzeciw potrzebom pracodawców z regionu. Mamy wyspecjalizowaną kadrę i wsparcie Pol-Miedź Transu. Firma zapewnia bezpłatne podręczniki, wycieczki zawodoznawcze, ubezpieczenia, siedmiotygodniowe praktyki, a także stypendia – dodaje pani dyrektor.

To doskonała inicjatywa – mówi prezes zarządu Pol-Miedź Trans Zbigniew Bytnar. – Firma i Zagłębie Miedziowe potrzebują specjalistów. Stworzymy więc również w tej legnickiej szkole jeden z zaledwie dwudziestu w kraju ośrodków szkolenia i egzaminowania maszynistów. Jesteśmy otwarci na dużo szerszą współpracę z miastem w przyszłości – dodaje Zbigniew Bytnar.

Zdaniem prezydenta Legnicy, kształcenie zawodowe to obecnie priorytet.

– Otwieramy drzwi naszych szkół na potrzeby rynku pracy oraz rozwoju miasta i regionu. Cieszymy się, że już kolejny raz możemy liczyć na otwartość i zaangażowanie KGHM Polska Miedź. Młodym legniczanom i uczniom spoza naszego miasta gwarantujemy naukę w atrakcyjnych zawodach technicznych, z zastosowaniem inteligentnych technologii, które przyniosą im satysfakcję zawodową i finansową z korzyścią dla gospodarki – mówi prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

W tym roku szkolnym to już drugie porozumienie Legnicy w sferze edukacji zawodowej z sektorem przemysłowym. Pierwszym było utworzenie w CKP Centrum Demonstracyjno-Szkoleniowego światowej firmy Abplanalp.

Źródło: Urząd Miasta Legnica

06-05-2016, Zawód maszynisty już w Legnicy, tutajlegnica.pl, e. grzesiuk

Sygnatariusze porozumienia z Prezydentem Tadeuszem Krzakowskim na czele

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.