Urzędnik chciał 2 tys. łapówki

0
507

Skazano byłego urzędnika Państwowej Inspekcji Pracy Oddziału w Legnicy. Urzędnik legnickiego PIP-u w zamian za odstąpienie od skierowania do sądu wniosku o ukaranie zażądał łapówki w kwocie 2 000 zł. Za popełniony czyn usłyszał już wyrok

Nieuczciwy pracownik PIP – 53-letni Piotr J. pod koniec kwietnia usłyszał wyrok 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 2 lat próby, 3 000 zł grzywny oraz 6 letni zakaz zajmowania stanowisk w organach kontroli administracji publicznej i samorządowej.

Latem 2015 r. Piotr J. przeprowadzał w jednym z legnickich hoteli kontrolę dotyczącą legalności zatrudnienia. Oskarżony sprawdzał, czy pracownicy nie pracują “na czarno” i czy odprowadzane są za nich składki na ubezpieczenie społeczne.

W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości w dniu 7 lipca br. zażądał od kierownika hotelu przekazania mu kwoty 2 000 zł obiecując, że w zamian nie skieruje do sądu przewidzianego w takim przypadku wniosku o ukaranie.

Mężczyzna w rozmowie z urzędnikiem pozornie zgodził się na wręczenie pieniędzy, jednak jeszcze tego samego dnia skontaktował się z firmą detektywistyczną, której zlecił nagranie przestępczego zachowania oskarżonego.

Następnego dnia, tj. 8 lipca 2015 r. oskarżony umówił się z kierownikiem hotelu na wskazanej przez siebie stacji benzynowej, gdzie w swoim samochodzie oczekiwał na przekazanie mu koperty z gotówką. Do koperty włożono jednak nie pieniądze, lecz pocięte kartki papieru. Moment wręczania koperty został utrwalony przez detektywa za pomocą nagrania video oraz przez znajdujący się na stacji monitoring.

O przestępczym zachowaniu pracownika powiadomiono kierownika legnickiego Oddziału PIP, który niezwłocznie złożył w tej sprawie zawiadomienie o przestępstwie.

Piotr J. usłyszał zarzut tego, że w związku z pełnieniem funkcji publicznej inspektora pracy w PIP, w trakcie prowadzonej kontroli uzależnił wykonanie czynności służbowej polegającej na skierowaniu wniosku do sądu o ukaranie za ujawnione nieprawidłowości od otrzymania korzyści majątkowej w kwocie 2 000 zł. Jest to przestępstwo tzw. łapownictwa biernego zwane też sprzedajnością pełniącego funkcję publiczną, określone w art. 228 § 3 i § 4 kk.

Grozi za nie kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Piotr J. przesłuchany w charakterze podejrzanego początkowo przyznał się do popełnienia przestępstwa i złożył wyjaśnienia, ostatecznie jednak przyznanie odwołał.

Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu w listopadzie 2015 r. Skierowała go Prokuratura Rejonowa w Legnicy.

Przed sądem Piotr J. twierdził, że od pracownika hotelu nie żądał żadnej łapówki, a w kopercie przyniesionej na stację były dokumenty dotyczące kontroli, a nie pieniądze.

Sprawę rozpoznał Sąd Rejonowy w Legnicy, który 29 kwietnia br. wydał przytoczony na wstępie wyrok. Co do zasady jest on zgodny z wnioskami prokuratora. Rozstrzygnięcie nie jest prawomocne. Prokurator nie planuje wywodzić apelacji.

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Legnicy

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.