Drugi maja Dniem Flagi

0
452

Drugiego maja (poniedziałek) obchodzimy Dzień Flagi. Podobnie, jak w minionych latach, w Legnicy przygotowano wydarzenia specjalnie akcentujące patriotyczne święto

Od godziny 11.00 w Rynku Teatr Avatar zaprasza całe rodziny na malowanie twarzy na biało-czerwono. Rozdawane też będą biało-czerwone chorągiewki.

O godzinie 16.00 w Rynku (obok kulistej rzeźby) Legnickie Centrum Kultury rozpocznie wspólne z mieszkańcami rozwijanie 200-metrowej narodowej flagi. Później będzie doskonała okazja do wykonania wspólnego, patriotycznego zdjęcia.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zwany też Świętem Flagi, ustawowo obchodzony jest od 12 lat. Przypada on 2 maja, pomiędzy Świętem Pracy, a Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego dnia w 1945 roku, podczas szturmu Berlina, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwoną flagę na kolumnie Siegessäule.

Według ustawy z 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie państwowym, oficjalna polska flaga ma kolory biały i czerwony. Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą, lotniska oraz flotę morską obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie.

Biało-czerwona flaga to jeden z najważniejszych, najświętszych symboli Polaków. Towarzyszyła nam w wielu przełomowych momentach dziejowych jako znak określający tożsamość państwową i narodową. Jest przedmiotem dumy, a nasz stosunek do niej stanowi wyznacznik patriotyzmu.

Drugiego maja Polska świętuje także Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2002 roku jako dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Źródło: Urząd Miasta Legnica

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.