Uczniowie z Głogowa w Wilnie

0
433
2016.04. Wilno, laureaci konkursu Europa łączy

Grupa uczniów z Głogowa niedawno gościła w Wilnie. Uczniowie zostali laureatami Międzynarodowego Konkursu Filmowo-Językowego, w którym zdobyli pierwsze miejsce. W nagrodę mieli okazję zwiedzić miejsca na Litwie, w których bywał Adam Mickiewicz. W Wilnie odbyły się warsztaty filmowe, w których uczestniczyli głogowscy uczniowie.

Uczniowie głogowskich szkół zajęli pierwsze miejsce w konkursie „Europa verbindet / Europa łączy”. Laureatami zostali: Wiktoria Osadnik i Wiktoria Bronacka z Gimnazjum nr 2 im. Ireny Sendler w Głogowie; Patrycja Skoczylas z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie; Aleksander Sypniewski z Gimnazjum Dwujęzycznego w Głogowie oraz Michał Sypniewski, uczeń Gimnazjum nr 5 w Głogowie. Wszyscy wymienieni uczniowie są członkami Międzyszkolnej Sekcji Filmowej GIM TV, działającej przy Gimnazjum nr 2 w Głogowie.

Zespół filmowy złożony z wymienionych uczniów głogowskich szkół został doceniony przez międzynarodowe jury konkursu. Ich produkcja, będąca połączeniem animacji z filmem, zajęła pierwsze miejsce, pokonując tym samym licznych rywali z Europy. Nagrodą dla zwycięzców konkursu były warsztaty filmowe, które odbyły się w Wilnie, stolicy Litwy. Uczniowie wyjechali tam wraz z opiekunem GIM TV, Alicją Skoczylas.

Litewski Związek Nauczycieli Języka Niemieckiego wraz z Instytutem Goethe’go w Wilnie przygotowały dla uczniów z Głogowa czterodniowy program filmowo-reżyserski, a także zorganizowały zwiedzanie Wilna. Głogowianie zwiedzali stolicę Litwy wraz z innymi zwycięzcami konkursu, pochodzącymi z Litwy i Gruzji. Podczas zwiedzania uczniowie mieli okazję zobaczyć ważne dla Polaków miejsca, zwłaszcza te, które związane są z Adamem Mickiewiczem. Obejrzeli między innymi pomnik Adama Mickiewicza, jego dom, muzeum, a także inne miejsca, w których polski wieszcz bywał. Młodzież  przeszła również uliczką Literatów i dzielnicą Uzurpi. Jednak punktem programu, który spotkał się z największym zainteresowaniem ze strony głogowskich uczniów, była wizyta w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu. Laureaci mieli okazję obejrzeć tu balet zatytułowany „Nad pięknym niebieskim Dunajem”. Kolejną z atrakcji wpisanych w program zwiedzania Wilna była wizyta w Instytucie Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wileńskiego, gdzie uczniowie mogli podziwiać wystawę kamieni szlachetnych.

Uczestnicząc w warsztatach w Wilnie uczniowie nawiązali nowe kontakty, a także podszkolili swój warsztat filmowy i językowy. Podczas zajęć uczniowie porozumiewali się jedynie w języku niemieckim i angielskim.

W ostatnim dniu pobytu głogowian na Litwie odbyła się gala konkursowa, podczas której zaprezentowano wyniki konkursu, a także wręczono dyplomy laureatom. Uczniowie i ich opiekun są dumni z tego, że ich wspólna praca spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.