Głogowska policja pilnowała pieszych

0
600
zdjęcie Arch.-2013-07-14-głogowska-policja-01

Głogowska policja dwa dni temu przeprowadziła w mieście akcję, mającą na celu zwrócenie uwagi na zachowania pieszych w ruchu drogowym. We wtorek funkcjonariusze sprawdzali, czy głogowianie znają zasady bezpieczeństwa, a tym, którzy je łamali, udzielali upomnienia i uświadamiali to, jak duże stwarzają zagrożenie dla siebie i innych.

Akcja, którą przeprowadzili głogowscy policjanci, nosiła nazwę „Pieszy – uruchom wyobraźnię”. Działania prowadzone były we wtorek 5 kwietnia br., przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Głogowie. W godzinach od 6.00 do 22.00 przyglądali się oni zachowaniom pieszych, uczestniczących w ruchu drogowym.

Policja codziennie spotyka się z przykładami lekceważenia przez pieszych podstawowych zasad bezpieczeństwa. Głogowianie często przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych i ruchliwych. Lekceważą też sygnalizację świetlną. Zdarza się także, że przeskakują przez płotki i zabezpieczenia prosto pod nadjeżdżające samochody. Są to bardzo niebezpieczne sytuacje, biorąc pod uwagę fakt, że piesi nie są w żaden sposób zabezpieczeni, tak jak zabezpieczeni np. przez poduszki powietrzne są kierowcy. Zwykle problem stanowi pośpiech i to, że piesi myślą, że kierowca zdąży wyhamować.

W sytuacjach niezastosowania się do zasad uczestnictwa w ruchu drogowym piesi karani są mandatami karnymi w wysokości od 50 do 100 złotych. – Nie chodzi tu jednak tylko o karanie, ale o to, aby pieszy jako uczestnik ruchu drogowego nie powodował sytuacji niebezpiecznych dla niego samego oraz dla kierowców – mówi podinsp. Bogdan Kaleta z głogowskiej Komendy Powiatowej Policji.

W trakcie poniedziałkowych działań w Głogowie policjanci dyscyplinowali i uświadamiali pieszych, na jakie niebezpieczeństwo narażają siebie i innych.

Problem stanowi nie tylko poruszanie się pieszych w ciągu dnia, ale i po zmierzchu. Zgodnie z prawem od 31 sierpnia 2014 roku każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi posiadać odblask, który jest widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego również grozi mandat.

Według statystyk policji w 2014 roku na terenie województwa dolnośląskiego piesi spowodowali 189 wypadków drogowych, w wyniku których śmierć poniosło 25 osób, a 171 osób doznało obrażeń ciała.

Policjanci odnotowują wiele wykroczeń, związanych z niestosowaniem się przez pieszych do obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Za brak elementu odblaskowego pieszemu, który porusza się w terenie niezabudowanym po zmroku, grozi mandat wysokości do 100 złotych.

Policjanci na terenie całego województwa dolnośląskiego prowadzą wzmożone działania kontrolne w związku z uczestnictwem pieszych w ruchu drogowym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.