Gmina Polkowice i KGHM pomagają uchodźcom

0
521
29.02.2016 r. Polkowice, przekazanie mieszkania rodzinie uchodźców z Ukrainy

Gmina Polkowice oraz KGHM pomagają czteroosobowej rodzinie uchodźców z Donbasu. Rodzinie, która została ewakuowana z Ukrainy, przekazano mieszkanie komunalne w Polkowicach. KGHM natomiast zapewnił pracę. Uchodźcy spotykają się z życzliwością mieszkańców.

Czteroosobowa rodzina, która została ewakuowana z terenów Wschodniej Ukrainy, od sześciu miesięcy mieszka w Polkowicach. Pod koniec lutego br. przeprowadziła się do wyremontowanego przez Gminę Polkowice mieszkania komunalnego. Mieszkanie wynajmuje z własnych środków. Członkowie rodziny to Halina, Olena, Igor i Natalia. Przed zamieszkaniem w Polkowicach mieszkali oni w Częstochowie, do której trafili z objętego działaniami wojennymi Donbasu.

Rodzinie uchodźców przekazano wyremontowane i kompleksowo wyposażone mieszkanie. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z warunków mieszkaniowych, które nam stworzono. To dla nas bardzo duża pomoc, za którą jesteśmy wdzięczni – mówi 43-letni Igor. Mężczyzna od pół roku pracuje w KGHM. Ma za sobą doświadczenie związane z pracą w górnictwie. Przed wybuchem wojny na Ukrainie był tam zatrudniony w kopalni węgla kamiennego. Jest absolwentem uczelni górniczej. – Specyfika pracy w kopalni węgla kamiennego i w górnictwie miedziowym różni się dość znacznie. Poza tym warunki płacowe są nieporównywalne. W Polsce pod tym względem jest zdecydowanie lepiej. Są tutaj mocne związki zawodowe, które walczą o interesy pracowników – dodaje Igor.

Żona mężczyzny, Olena, także ukończyła studia wyższe – skończyła księgowość na Donbaskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym. Do lipca 2014 roku pracowała na stanowisku zastępcy dyrektora w kwiaciarni w Donbasie. W chwili obecnej nie pracuje, ale myśli o tym, by znaleźć zatrudnienie. Póki co znalezienie pracy utrudnia jej słaba znajomość języka polskiego. Priorytetem jest dla niej nauka języka.

Córka Oleny i Igora, Natalia, ma 23 lata i studiuje na Politechnice Częstochowskiej na kierunku Menagment. W tygodniu mieszka w Częstochowie, a co drugi tydzień przyjeżdża do Polkowic. Z rodziną mieszka babcia, pani Halina, która jest matką Oleny i ma polskie korzenie – urodziła się niedaleko Nysy.

Zanim rodzina otrzymała od Gminy Polkowice mieszkanie komunalne, wynajmowała inne mieszkanie w Polkowicach, a koszty pokrywał Caritas. Teraz sama pokrywa koszty wynajmu. Członkom rodziny podoba się w Polkowicach. – Miasto jest ładne i zadbane. Poza tym ludzie są mili. Na każdym kroku spotykamy się z życzliwością. Koledzy w pracy są pomocni i traktują mnie bardzo dobrze. Mieszka nam się tutaj bardzo dobrze. Jesteśmy szczęśliwi – mówi Igor.

Rodzina pojawiła się w Polkowicach dzięki porozumieniu pomiędzy Gminą Polkowice a KGHM. Zainicjowali to były prezes KGHM, Herbert Wirth oraz Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic. – Cieszę się, że mogliśmy pomóc tej rodzinie. Tym bardziej, że ma ona polskie korzenie. Ten projekt to nasz wspólny sukces – mówi Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Na mocy porozumienia spółka miedziowa zapewniła pracę panu Igorowi, natomiast burmistrz wziął na siebie zapewnienie rodzinie mieszkania komunalnego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.