Koncert „Polscy kompozytorzy jazzowi”

0
540

Już jutro (25 lutego) w Domu Studenta Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona odbędzie się koncert pt. „Polscy kompozytorzy jazzowi”.

Lutowe wydanie Witelon Jam Session w Domu Studenta legnickiej PWSZ (przy ul. Mickiewicza 10) przypada na 25.02.2016. Start – godz. 19.00. Podczas koncertu będzie można usłyszeć kompozycje polskich jazzmanów.

„Polscy kompozytorzy jazzowi”

Spotkanie muzyczne rozpocznie się nawiązaniem do pionierów polskiego jazzu tj.: Krzysztof Komeda Trzciński czy Jan Ptaszyn Wróblewski. Podczas Witelon Jam Session nie zabraknie kompozycji Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, który znany jest jako twórca muzyki jazzowej czy utworów znanych z polskich filmów, między innymi: Janosik, Kolumbowie, Czterdziestolatek, Stawka większa niż życie, Wojna domowa, Podróż za jeden uśmiech.
Druga część wieczoru poświęcona będzie znakomitym kontynuatorom jazzowego gatunku takim jak: Darek Oleszkiewicz, Piotr Baron czy Wojciech Karolak.

Zarys twórczości wybitnych jazzmanów

Krzysztof Komeda Trzciński, to znany polski kompozytor i pianista jazzowy. Od najmłodszych lat uczył się gry na fortepianie. Przez lata wojny naukę muzyki pobierał prywatnie, zaś po wojnie uczył się teorii muzyki i gry na fortepianie w państwowej szkole. To on był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Tworzył również muzykę filmową – napisał utwory do 65 filmów. Krzysztof Komeda żył w latach 1931-1969. Ciekawostką jest to, że Komeda z wykształcenia był lekarzem laryngologiem.
Jan Ptaszyn Wróblewski – polski muzyk jazzowy, dziennikarz, kompozytor i dyrygent. Na swoim koncie ma kilka zespołów i mnóstwo aranżacji muzycznych. Od 1970 roku prowadzi w radiowej Trójce autorskie programy jazzowe. Jest również członkiem Akademii Muzycznej Trójki. Obecnie jest uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce.
Jerzy “Duduś” Matuszkiewicz – saksofonista, kompozytor muzyki do filmów i seriali za czasów PRL-u, muzyk jazzowy. W dniu 11 listopada 1997 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W 2013 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Darek Oleszkiewicz już jako nastolatek grywał w zespołach rockowych i bluesowych. Obecnie jest znanym i cenionym kontrabasistą jazzowym. W roku 1983 na Jazz Juniors w Krakowie uzyskał pierwszą nagrodę za kompozycję jazzową i drugą w kategorii jazz combo. Następnie do współpracy zaprosił go Jan Ptaszyn Wróblewski. Obecnie jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W Stanach Zjednoczonych znany pod pseudonimem Oles, brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych.
Piotr Baron – saksofonista, pedagog i kompozytor jazzowy. Współpracuje z europejskimi grupami jazzowymi (m.in. Piotr Wojtasik Group, Jaromir Honzak Quartet East). Na trzydziestolecie pracy artystycznej Piotr Baron został odznaczony Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Honorową Odznaką Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Wojciech Karolak – saksofonista altowy, pianista, kompozytor, muzyk jazzowy. Popularność zdobył w 1958 roku – nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W tym zespole występowali również Jan Ptaszyn Wróblewski oraz Krzysztof Komeda.

Kto zagra?

Na czwartkowym spotkaniu zagrają muzycy w składzie: Jacek Dąbrowski – saksofony, Łukasz Kłos – trąbka, Szymon Sandura – piano, Piotr Stepek – kontrabas oraz Paweł Kurek – perkusja .

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.