Tydzień pomocy pokrzywdzonym

0
594
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem 2016 r.

W dniu dzisiejszym w Polsce rozpoczął się Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W Głogowie w ramach obchodów osoby, które zostały pokrzywdzone, będą mogły skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej.

Rozpoczął się ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. Trwać będzie od dnia dzisiejszego do 27 lutego br. W akcję włączyła się Komenda Powiatowa Policji w Głogowie.

W ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej. Nieodpłatna pomoc będzie udzielana między innymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych. W tym roku, tak jak w latach poprzednich, w akcję włączyli się głogowscy policjanci, którzy w ramach pełnionych dyżurów będą udzielać porad prawnych.

W organizację obchodów aktywnie włączyło się Ministerstwo Sprawiedliwości, a także: Prokuratura Generalna, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Komenda Główna Policji, Krajowa rada Kuratorów, Naczelna rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Straży Granicznej i Krajowa Rada Komornicza. W tym roku w obchody Tygodnia Pomocy Poszkodowanym Przestępstwem włączyła się również Naczelna Izba Lekarska.

Informacji prawnych osobom zainteresowanym udzielać będą adwokaci, radcy prawni oraz aplikanci adwokaccy i radcowscy. Zajmą się tym także prokuratorzy i funkcjonariusze Policji, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego. W zakresie postępowania wykonawczego porad będą udzielać też kuratorzy sądowi i komornicy.

Osoby, które zostały pokrzywdzone przestępstwem, będą mogły również uzyskać pomoc psychologiczną. Dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów, niezależnie od aktualnych dyżurów pełnionych w Ośrodkacg Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych.

W związku z obchodami Tygodnia Pomocy w dniach 22-27 lutego 2016 r. dyżury będą pełnić również głogowscy policjanci. Będą one pełnione w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Głogowie, przy ul. Obrońców Pokoju 17.

Funkcjonariusze głogowscy będą udzielali informacji prawnych osobom zainteresowanym. Planowane jest także spotkanie z seniorami. Poświęcone będzie problematyce pomocy ofiarom przestępstw. Dawniej osoby w podeszłym wieku częściej padały ofiarami przestępców. Najczęściej były to przestępstwa materialne. Teraz ilość ofiar spada, na co wpływ mają kampanie informacyjne, realizowane przez głogowską Policję. Pomimo zatrzymań nadal pojawiają się kolejni oszuści. W rozmowach telefonicznych podają się za osobę bliską. Przedstawiają fikcyjną historię i proszą o pieniądze, na przykład na pokrycie kosztów leczenia szpitalnego osoby z rodziny. Po odbiór gotówki wysyłają wspólnika. Aby zapobiec takim przestępstwom, KPP w Głogowie regularnie organizuje kampanie informacyjne, uświadamiające osoby starsze.

 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.