Tegoroczny Grand Prix Satyrykonu otrzymał artysta z Austrii

0
693

Grand Prix Satyrykonu 2016 otrzymała praca pt. „Closed” Gerharda Geppa z Austrii. Pozornie skromny rysunek pokonał aż 2 tys. 519 prac, nadesłanych przez 741 autorów z 58 krajów świata.

Tegoroczny Grand Prix Satyrykonu oraz nagrodę pieniężną w wysokości 8.000 zł w dziale “Zło” otrzymał Gerhard Gepp za pracę „Closed”.

Zdaniem prof. Gabriela Kołata z łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, przewodniczącego tegorocznego jury, największą wartością zwycięskiej pracy jest jej prostota, skromność i autentyczność. Oraz to, że jej przekaz nie jest oczywisty, więc trzeba się przy niej zatrzymać, pomyśleć, zinterpretować po swojemu. To praca, która skłania do zastanowienia.

Wybieraliśmy zdobywcę Grand Prix od 8.30 rano, aż do wieczora. To nie może być więc przypadek, że jurorzy ostatecznie wybrali ten rysunek – dodaje prof. Kołat.

– W mojej opinii ta praca pokazuje, jak krótkie jest ludzkie życie – mówi Andrei Popov z Rosji, członek Jury tegorocznego konkursu.

Rysunek doświadczonego austriackiego artysty wygrał dosłownie „o włos” z pracą bez tytułu, debiutującego w konkursie Grzegorza Myćki z Polski. Jego dzieło, przedstawiające jakby schemat budowy siekiery, otrzymało ostatecznie I nagrodę i Złoty Medal. Tematem wiodącym tegorocznego Satyrykonu było „Zło”.

Obrady bez sporów

Co ciekawe, tegoroczne obrady międzynarodowego jury Satyrykonu nie były burzliwe. A to dość wyjątkowa sytuacja – w jury zasiadają bowiem artyści z całego świata, pochodzący z różnych kultur i środowisk. Dlatego spory podczas obrad nie są niczym wyjątkowym. Dziwi raczej… ich brak.

Jestem zaskoczony, bo już drugi rok z rzędu obrady były spokojne. Oczywiście niełatwe, ale bardzo merytoryczne. I nie dochodziło do żadnych sporów, jak to często bywało w poprzednich latach – mówi Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury. I dodaje:- W dodatku prace, które zostały nagrodzone, są bardzo zróżnicowane, każda jest całkiem inna. Mogłoby się więc wydawać, że było się o co kłócić. A jednak jurorzy dochodzili na każdym etapie głosowań do porozumienia – mówi dyr. Szczepaniak.

Wystawa Satyrykon 2016 zostanie otwarta w Legnicy w czerwcu. Wtedy też odbędzie się wręczenie nagród wszystkim laureatom, a Legnica zamieni się na kilka dni w światową stolicę dobrego humoru.

Oto pozostałe nagrody  Satyrykonu

Pierwsze miejsce, złoty medal oraz nagrodę w wysokości 6 000 zł otrzymał za pracę bez tytułu Grzegorz Myćka (Polska). Drugie miejsce wraz ze srebrnym medalem i wygraną w wysokości 5 500 zł dostał Houmayoun Mahmoudi (Anglia) za pracę bez tytułu. Trzecia nagroda należała do Jerzego Głuszki (z Polski). Laureat otrzymał brązowy medal i nagrodę pieniężną w wysokości 5 000 zł.

Dwa równorzędne wyróżnienia w kategorii “Zło” po 4.000 zł każde otrzymali: Łukasz Kliś (Polska) za prace: „Recydywa zła” i „Hejtler oraz Aristides Hernandez Ares (Kuba) za pracę bez tytułu.

W dziale „satyra i żart”:

– I nagroda, złoty medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 6.000 zł – Mihai Ignat (Rumunia) za pracę bez tytułu

– II nagroda, srebrny medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.500 zł – Alessandro Gatto (Włochy) za pracę bez tytułu

– III nagroda, brązowy medal oraz nagroda pieniężna w wysokości 5.000 – Andrea Pecchia (Włochy) za pracę „You are here”

oraz dwa równorzędne wyróżnienia po 4.000 zł każde:

1. Lex Drewiński (Polska) za pracę „Li(F)e”

2. Ilya Katz (Izrael) za pracę „Freedom of expression”

Specjalna nagroda

Nagrodę Dyrektora Legnickiego Centrum Kultury w wysokości 4.000 zł otrzymała Blagovesta Tsvetkova (Bułgaria) za pracę bez tytułu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.