Nowa uczelnia z siedzibą w Polkowicach

0
817
18.02.2016 r. Polkowice, konferencja dot.powstania Uczelni Jana Wyżykowskiego

Lubińska i polkowicka uczelnia połączyły siły. W Zagłębiu Miedziowym powstała nowa uczelnia. Nosi imię Jana Wyżykowskiego, odkrywcy polskiej miedzi. Dziś w Polkowicach odbyła się konferencja poświęcona połączeniu dwóch placówek.

W dniu dzisiejszym, tj. 18.02.2016 r. w Polkowicach odbyła się konferencja poświęcona utworzeniu nowej uczelni. Powstała ona z połączenia Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Techniki w Polkowicach oraz Uczelni Zawodowej Zagłębia Miedziowego w Lubinie. Nowa placówka nosi nazwę Uczelnia im. Jana Wyżykowskiego. Jej siedziba mieści się w Polkowicach. Na połączeniu uczelni mają skorzystać głównie studenci – zyskają dostęp do materiałów dydaktycznych obu uczelni.

Połączenie uczelni otwiera przed nami nowe możliwości. Wspólnie możemy jeszcze efektywniej realizować nasze zadania. Lista korzyści wynikających z fuzji jest długa i pozwala z dużym optymizmem patrzeć w przyszłość – mówił Włodzimierz Olszewski, prorektor Uczelni Wyżykowskiego.

Hasło przewodnie, towarzyszące działaniom promocyjnym nowo powstałej uczelni brzmi „Łączymy siły. Razem odkryjemy więcej”. – Zaproponujemy jeszcze ciekawszą ofertę edukacyjną. Połączyły nas zbliżony profil działalności oraz dotychczasowa bardzo owocna współpraca. Mamy też podobną historię. Obie placówki powstały w 2012 roku. Można powiedzieć, że świetnie się uzupełniamy. Pomysłowi połączenia uczelni sprzyjają też inne okoliczności, jak chociażby zmiany demograficzne i panujące na rynku usług edukacyjnych trendy konsolidacyjne – tak połączenie uczelni komentował profesor Marian Wolański, rektor Uczelni Jana Wyżykowskiego.

Na nowej uczelni studiować będzie około 1400 studentów. Na etatach zatrudnionych jest 87 pracowników naukowo-dydaktycznych, a także 20 osób w administracji. – W wyniku połączenia nie zwolniliśmy nikogo. Poza pracownikami zatrudnionymi na etatach współpracujemy też z wieloma osobami na innych zasadach – mówił Dariusz Zając, kanclerz DWSPiT.

Zaletą fuzji jest większa możliwość rozwoju dla naszych pracowników i studentów, finansowanie udziału w konferencjach, współfinansowanie przewodów doktorskich, prowadzenie większej ilości badań naukowych, a co za tym idzie zwiększenie szans przy staraniach o granty na różne przedsięwzięcia, większe możliwości w zakresie współpracy zagranicznej, a przede wszystkim poszerzona oferta edukacyjna dla naszych studentów – mówił kanclerz Olszewski.

Siedziba nowej uczelni znajduje się w Polkowicach. W Lubinie powstał Wydział Zamiejscowy. W Polkowicach będzie można studiować takie kierunki jak: stosunki międzynarodowe, administrację i pedagogikę. W Lubinie zaś górnictwo i geologię oraz zarządzanie. Nowością będą przygotowywane kierunki: magisterska mechatronika i licencjackie bezpieczeństwo narodowe. Bogata jest również oferta studiów podyplomowych. W obu miastach dostępne są biblioteki akademickie.

Wniosek dotyczący zgody na połączenie dwóch uczelni skierowano do Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na początku grudnia ubiegłego roku, a został on pozytywnie rozpatrzony w połowie stycznia 2016 roku. Uczelnia Wyżykowskiego jest pierwszą szkołą wyższą, noszącą imię odkrywcy polskiej miedzi. Wdowa po naukowcu, Kazimiera Wyżykowska, jest bardzo zadowolona z tego faktu, o czym poinformowała prorektora UJW, Włodzimierza Olszewskiego.

Powstanie nowej uczelni cieszy również burmistrza Polkowic. – Dziś rozpoczyna się nowy rozdział w historii szkolnictwa wyższego w naszym regionie. Trzymam kciuki za nową uczelnię – podkreślał Wiesław Wabik, burmistrz Polkowic.

Nowe nadzieje, nowe plany, nowe ambicje. Stoi przed nami trudne zadanie, jakim jest promocja nowej marki. To spore wyzwanie, ale mamy potencjał, który pozwala nam z optymizmem myśleć o przyszłości – zakończył kanclerz Olszewski.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.