Fundacja KGHM sfinansuje badania dzieci

0
684
2015-07-15 Fundacja KGHM Polska Miedź

Fundacja KGHM Polska Miedź finansuje projekt, który przewiduje bezpłatne badania dzieci pod katem cukrzycy, otyłości i rozwoju zespołu metabolicznego. Z badań będą mogły skorzystać dzieci z terenu całego Zagłębia Miedziowego.

Fundacja KGHM rozpoczyna realizację kolejnego projektu. Tym razem będzie on kierowany do dzieci w wieku od 6 do 18 roku życia. W ramach projektu zostaną przeprowadzone nieodpłatne badania dzieci pod kątem cukrzycy, otyłości a także rozwoju zespołu metabolicznego.

Z projektu będą mogły skorzystać dzieci z terenu całego Zagłębia Miedziowego. Badania prowadzone będą w szpitalu MCZ w Lubinie. Składać się będą z etapów takich jak: analiza krwi, badanie USG oraz konsultacja z lekarzem z Wysokospecjalistycznego Ośrodka Medycznego we Wrocławiu.

Programem mają zostać objęte dzieci, u których podejrzewa się cukrzycę, otyłość bądź zaburzenia zespołu metabolicznego.

Cukrzyca jest chorobą, na którą zapada coraz więcej dzieci. Jeszcze do niedawna cukrzyca typu 2 była wyłącznie przypadłością ludzi w podeszłym wieku. Na początku lat 90-tych w Polsce na cukrzycę zapadało około 4,5 na 100 tysięcy nieletnich poniżej 15 r.ż. Po kilkunastu latach zachorowalność wzrosła prawie trzykrotnie. Ważne jest wczesne zdiagnozowanie tej choroby. Zbyt późna diagnoza może prowadzić do powikłań. Są one dotkliwe, a ich pojawienie się postępuje niepostrzeżenie. Z czasem może dojść u chorego do uszkodzenia naczyń krwionośnych, a tym samym do zaburzeń wzroku, układu nerwowego oraz nerek. Nieleczona bądź źle prowadzona choroba może skutkować koniecznością stosowania dializy, czy nawet przeszczepu nerki.

Zespół metaboliczny, zwany inaczej zespołem X, charakteryzuje się licznymi zaburzeniami metabolicznymi, zwiększającymi ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Według definicji Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej zespół ten można stwierdzić u osób, które mają tzw. otyłość brzuszną. Często tego rodzaju otyłości towarzyszą schorzenia takie jak cukrzyca czy nadciśnienie. Nie ma jednoznacznej definicji i kryteriów diagnostycznych zespołu metabolicznego. Ma on duże znaczenie epidemiologiczne z uwagi na swą powszechność, a także wzrastającą liczbę zachorowań. Pomimo znacznego postępu w diagnostyce, prewencji i leczeniu, choroby sercowo-naczyniowe o podłożu miażdżycowym pozostają główną przyczyną śmierci w populacjach zindustrializowanych.

Otyłość jest nadmiarem masy ciała, uwarunkowanym nadmiernym rozrostem tkanki tłuszczowej, przekraczającym 20% masy należnej dla wieku, płci i wzrostu człowieka. Najczęstszymi przyczynami otyłości u dzieci są: błędne nawyki żywieniowe, predyspozycje rodzinne, niedostateczna aktywność ruchowa oraz czynniki psychospołeczne, takie jak niepowodzenia w szkole czy konflikty z rówieśnikami.

Każda z chorób – cukrzyca, otyłość i zespół metaboliczny, niezdiagnozowane i nieleczone mogą prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych u dziecka. Stąd też zrodził się pomysł Fundacji KGHM o objęciu dzieci bezpłatnymi badaniami w tym zakresie.

W celu rejestracji dziecka bądź uzyskania informacji na temat badań należy dzwonić pod numer: 502 999 239.

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.