Przedstawiciele Volkswagena i ZS w Chocianowie na obchodach wyzwolenia Auschwitz w Berlinie

0
961
Styczeń 2016 r., 71 Rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz, Berlin, przedstawiciele Volkswagena i ZS w Chocianowie

Pod koniec stycznia w Berlinie obchodzono 71 rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Volkswagen Motor Polska i Zespołu Szkół w Chocianowie. Inicjatywa powstała w ramach programu „Praca w Miejscu Pamięci”.

Dnia 27 stycznia 2016 roku w Berlinie odbyły się obchody 71 rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. W uroczystościach upamiętniających to wydarzenie wzięli udział przedstawiciele z Volkswagen Motor Polska: Agnieszka Stefanko, Szymon Grombik i Alan Zimoląg, oraz Zespołu Szkół w Chocianowie: absolwentka szkoły, Joanna Durkasz. Przybyli oni do stolicy Niemiec jako uczestnicy programu „Praca w Miejscu Pamięci”. Wymienionym osobom towarzyszyli koledzy z fabryk Volkswagena z Hanoweru, Kassel i Wolfsburga. Obchody rocznicy wyzwolenia koordynował wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego.

Przedstawiciele Volkswagena i ZS w Chocianowie na placu Wittenberga, wspólnie złożyli wieniec przy rzeźbie, poświęconej pamięci ofiar obozu w Auschwitz. Rzeźba ta ma kształt odwróconej litery „B”, od słów: Be Remembered. W trakcie trwania uroczystości uczestnicy uczcili pamięć ofiar obozu minutą ciszy.

W godzinach wieczornych w Miejscu Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu została zorganizowana wystawa prac małżeństwa malarzy Felicji Platek i Felixa Nussbauma. Wystawa nosiła tytuł „Nie pozwólcie umrzeć naszym obrazom”. Wspomniani malarze w 1944 roku zostali deportowani do Auschwitz, gdzie zaginął po nich ślad. Wystawa została otwarta przez prezesa honorowego Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie, Klausa Staeck’a. Otwierając wystawę zwrócił on uwagę, że poprzez obrazy Felixa Nussbauma płynie apel głoszący: Jak mnie już nie będzie, nie dajcie umrzeć naszym obrazom.

Gośćmi specjalnymi, którzy uczestniczyli w otwarciu wystawy, byli m. in.: dr Jerzy Margański, ambasador RP w Niemczech, Yakov Hadas-Handelsmanem, ambasador Izraela oraz były więzień obozu Marian Turski z Warszawy. – Wieloletnie zaangażowanie Volkswagena i jego pracowników jest jedyne w swoim rodzaju. Prace w Miejscu Pamięci w Auschwitz są pedagogicznym kamieniem milowym na drodze ku pamięci. My, którzy przeżyliśmy, jesteśmy wdzięczni młodym ludziom za to, że nas słuchają. Oni i inni pracownicy Volkswagena rozprawiają się z naszymi doświadczeniami z gett i obozów. Mamy nadzieję i życzymy sobie, że w przyszłości będziemy mogli żyć we wzajemnym poszanowaniu, bez wykluczenia, nienawiści i nietolerancji. Taki jest właśnie sens naszej wspólnej pracy – mówił podczas obchodów rocznicy wyzwolenia Marian Turski.

Joanna Durkacz z Chociankowa podczas wernisażu wystawy miała okazję podzielić się swoimi osobistymi refleksjami na temat życia Felicji Platek i Felixa Nussbauma.

Prace w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau i spotkania młodych w Oświęcimiu są wspólnym projektem Volkswagena i Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego. W ramach programu odbywają się spotkania z tzw. świadkami czasu, a także byłymi więźniami Holokaustu i obozów zagłady Auschwitz.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.