Intensywne prace nad budową Placu Sapera w Głogowie

0
785
Miedziak.info.pl TutajGLOGOW.pl Plac Sapera Głogów 2016

W Głogowie trwają intensywne prace nad rewitalizacją Placu Sapera. Obszar za głogowskim zamkiem stopniowo zyskuje nowe oblicze, a w przyszłości stanie się istotnym punktem historycznym miasta.

Na placu w pobliżu głogowskiego zamku trwają intensywne prace w ramach pierwszego etapu rewitalizacji Palcu Sapera. W chwili obecnej wykonywane są fundamenty pod pomnik Sapera. Rozpoczęto już roboty ciesielskie przy schodach terenowych. Wykonywane są także chodniki od strony ul. Zamkowej – w ramach tych prac wykonuje się korytowanie, profilowanie i układanie obrzeży z granitu. Przewidywany termin zakończenia pierwszego etapu prac to 30 czerwca 2016 roku.

W grudniu z terenu budowy, zgodnie z projektem, usunięto drzewostany. Wykonano także prace rozbiórkowe oraz te związane z kablową linią oświetleniową. Prac podjęła się firma Instal Głogów.

Głogowski Plac Sapera w przyszłości ma się stać miejscem, w którym żołnierze będą organizować swoje uroczystości. Na placu stanie pomnik, ufundowany przez wojsko i darczyńców. Nazwę placu uchwalili głogowscy radni miejscy.

Prace nad realizacją projektu trwają od kilku lat. Jeszcze przed 2012 rokiem, w sprawie budowy Pomnika Saperów, opracowano Akt Orgazizacyjny Komitetu, a także zwrócono się do głogowskich mediów o objęcie projektu patronatem. Do Starostwa Powiatowego w Głogowie złożono wniosek o zezwolenie na przeprowadzenie zbiórki publicznej celem zebrania środków na jego budowę. Opracowano wówczas projekty cegiełek okolicznościowych. Po zebraniu Koła Stowarzyszenia Saperów z Głogowa, wybrano ostatecznie koncepcję Pomnika Głogowskich Saperów, opracowaną przez ppłk Marka Baraniaka. Wizualizację opracowała Pani Anna Ślebioda. Zbiórka miała pokryć koszty: materiałów niezbędnych do wykończenia elementów pomnika; wykonania jego poszczególnych elementów; robocizny; wykonania elementów z mosiądzu i kamienia; usunięcia materiałów będących w miejscu budowy pomnika; ułożenia instalacji oświetleniowej oraz monitoringu; wykonania placu pomnika z elementami do kotwiczenia, a także montażu elementów pomnika.

Plac Sapera usytuowany jest pomiędzy ul. Zamkową, Nadbrzeżną a Strzelecką. Pomnik, który stanie na placu, ma upamiętniać wszystkich saperów, którzy po zakończeniu II wojny światowej służyli w głogowskich jednostkach inżynieryjnych. Takich jednostek było dziesięć. Pomysł stworzenia tego miejsca pamięci zrodził się Stowarzyszeniu Saperów Polskich, którego prezesem jest ppłk Marek Baraniak.

Prace w ramach pierwszego etapu budowy głogowskiego Placu Sapera mają się zakończyć za pięć miesięcy. Całkowity koszt realizacji I etapu projektu to 533.999,00 złotych.

Postępy prac związane z budową miejsca pamięci saperów można śledzić odwiedzając stronę internetową: http://twierdza.eglogow.eu/pomnik.htm.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.