Działacz TZG redaktorem książki na temat Radia Wolna Europa

0
718
M.R.Górniak redaktorem książki o RWE

Działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej został redaktorem książki, obrazującej biografie pracowników Radia Wolna Europa. W połowie stycznia w murach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego odbyło się spotkanie z Lechosławem Gawlikowskim, autorem książki.

Dnia 15 stycznia 2016 roku w czytelni Teologiczno-Filozoficznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie odbyło się spotkanie z autorem książki „Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe”, Lechosławem Gawlikowskim. W skład komitetu redakcyjnego wchodzi Marek Robert Górniak, działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej.

Książka biograficzna to ponad 900-stronicowa praca, będąca w zamierzeniu uzupełnieniem 2-tomowych wspomnień Jana Nowaka Jeziorańskiego, legendarnego kuriera z Warszawy, pisarza i polityka oraz wieloletniego dyrektora Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. J.N.Jeziorański w trakcie II wolny światowej kursował między Warszawą a rządem polskim w Londynie jako kurier Komendanta Głównego Armii Krajowej. Ponadto brał udział w Powstaniu Warszawskim, po którego upadku zbiegł do Londynu, gdzie po zakończeniu wojny pracował w Radiu BBC, a następnie w Radiu Wolna Europa. – (…) Najbywitniejszy ambasador Polski od czasów Ignacego Paderewskiego, który na terenie Stanów Zjednoczonych działał na rzecz sprawy polskiej – tak J.N.Jeziorańskiego w 1989 roku określił prof. Władysław Bartoszewski.

Wspomnienia J.N.Jeziorańskiego „Polska z oddali i Wojna w eterze” dotyczą okresu jego pracy w rozgłośni RWE. Publikację książki “Pracownicy Radia Wolna Europa. Biografie zwykłe i niezwykłe” tworzą biografie etatowych pracowników Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz osób zatrudnionych w działach RWE, takich jak Dział Analizy Programu i Badania Reakcji Słuchaczy zmarłych do końca 2013 r., gdy autor zamknął prace badawcze.

W słowniku znalazło się prawie 260 biogramów, w większości „pierwszego pokolenia”, „pierwszej radiowej generacji” pracowników RWE, między innymi: redaktorów, dziennikarzy, artystów, a także analityków i pracowników szeregowych, zatrudnionych w okresie od powstania Sekcji Polskiej RWE w Nowym Jorku w 1950 r., poprzez funkcjonowanie Rozgłośni w Monachium, po czas zakończenia jej działalności w latach 90-tych.

Autor książki, Lechosław Gawlikowski, to dziennikarz i publicysta, wieloletni pracownik Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Był pierwszym zastępcą dyrektora, a od 1994 r. badaczem i archiwistą zasobów Rozgłośni. Jest kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.

Redaktorem prowadzącym, wchodzącym w skład komitetu redakcyjnego, przygotowującego publikację do druku, jest działacz Towarzystwa Ziemi Głogowskiej, Marek Robert Górniak – leksykograf, pedagog, publicysta, historyk Kościoła i badacz historii ziemi głogowskiej. Należy nie tylko do aktywnych członków TZG, ale także do Głogowskiego Towarzystwa Naukowego.

Tak książkę komentuje we fragmencie recenzji prof. dr hab. Rafał Habielski: „Podobnej pracy nie doczekała się dotychczas żadna organizacja społeczna, polityczna bądź kulturalna.”

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.