Głogów: MAH zaprezentuje nowe nabytki

0
1077
2016-01-20 Głogowskie Muzeum MAH ma nowe nabytki plakat

Już od jutra, 21. stycznia będzie można podziwiać najnowsze nabytki głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego pozyskane w 2015 roku. Wśród nowych zbiorów MAH znajdują się m.in. dziewiętnastowieczny naszyjniki i średniowieczny rękopis. 

W roku 2015 głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne do swojej kolekcji pozyskało kilka nowych nabytków. Wśród nowych zbiorów znajduje się kilka niezwykle interesujących przedmiotów, które zostały wykonane w Głogowie. Nabycie zabytków, które powstały w Głogowie było możliwe dzięki wsparciu Fundacji KGHM Polska Miedź.

Jednymi z najciekawszych nabytków jest średniowieczny, piętnastowieczny rękopis, który został spisany w naszym mieście. Dotychczas manuskrypt nie był znany historykom, dlatego też z pewnością zostanie wnikliwie zbadany. Oprócz rękopisu, zbiory głogowskiego muzeum poszerzyły się także o dziewiętnastowieczny naszyjnik, który wyszedł spod ręki głogowskiego złotnika.

Wyżej opisane przedmioty nie są jednak jedynymi, które poszerzyły kolekcję głogowskiego MAH. Cenne dary muzeum otrzymało także od Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum i Historii Miasta Głogowa. Wśród nich znajdują się kresowe pamiątki z kolekcji Zbigniewa Chrzanowskiego, dyrektora Teatru Ludowego we Lwowie. Znaleźć w nich można między innymi XIX-wieczny plakat patriotyczny, portret przedstawiający nieznanego profesora uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie oraz grafikę z wizerunkiem Adama Mickiewicza. Takie grafiki w ramach premii otrzymywali w 1856 roku członkowie krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Na kolejne zabytki, które do głogowskiego Ośrodka Studyjno-Magazynowego Zabytków Archeologicznych trafiły z magazynów w Lubiążu, głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne otrzymało środki z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Pieniądze zostaną przeznaczone na opracowanie, konserwacją i magazynowanie cennych darów.

Warto przypomnieć, że jednym z priorytetowych zadań głogowskiego muzeum jest gromadzenie dóbr kultury, katalogowanie ich oraz naukowe opracowanie. Placówka przez cały czas dokonuje wszelkich starań, by do Głogowa trafiały pamiątki związane z historią naszego miasta i historycznego obszaru Księstwa Głogowskiego.

Zarówno naszyjnik wykonany przez głogowskiego złotnika, średniowieczny manuskrypt, jak i kresowe pamiątki oraz najciekawsze zabytki z magazynów w Lubiążu, będzie można oglądać w głogowski muzeum od 21. stycznia. Nabytki Muzeum Archeologiczn-Historycznego prezentowane będą do 21. lutego 2016 roku.

Przypominamy, że głogowskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne jest czynne:

  • SALE WYSTAWOWE: czynne od środy do niedzieli w godzinach: 10.00-17.00
  • BIURA MUZEUM: czynne od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00-16.00

Cennik: bilet normalny: 6 zł, ulgowy 2,50 zł. Sobota wstęp bezpłatny. Bilet normalny na wybraną wystawę czasową: 2 zł. Niedzielny bilet rodzinny do Muzeum: 14 zł.

W imieniu głogowskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.