Nowe perspektywy dla głogowskiego Teatru im. A. Gryphiusa

0
540
Wizyta głogowskiego prezydenta Rafaela Rokaszewicza we wrocławski teatrze Capitol

Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz udał się z roboczą wizytą do wrocławskiego teatru Capitol. Celem wizyty było poznanie świetnie prosperującego teatru od środka i poszukiwanie pomysłów na działanie odbudowywanego teatru w Głogowie.

W ostatnich dniach głogowski prezydent udał się z roboczą wizytą do Teatru Capitol we Wrocławiu. Celem wizyty było zapoznanie się z techniczną stroną funkcjonowania teatru. Trwają już prace związane z odbudową głogowskiego teatru. Służby Prezydenta Głogowa Rafaela Rokaszewicza przygotowują specyfikację na dokumentację związaną z odbudową tego zabytku.

Teatr głogowski obecnie jest ruiną. Jego budowę zaczęto w roku 1799. Został wybudowany wówczas w miejscu średniowiecznych ław mięsnych. Zaprojektowany był przez znanego i cenionego na Śląsku Krzysztofa Walentyna Schultze. Budynek utrzymany był w stylu wczesnoklasycystycznym. Najbardziej okazałą częścią budynku była jego ściana wschodnia z bogato zdobionym ryzalitem. W 1863 roku w niszy nad jego kolumnami umieszczono popiersie niemieckiego poety i dramaturga, Andreasa Gryphiusa. Budynek teatru głogowskiego przechodził kilka przeobrażeń. Modernizację budynku zakończono w 1928 roku. Podczas drugiej wojny światowej budynek teatru w Głogowie uległ całkowitemu zniszczeniu.

Obecnie trwają wstępne prace nad przywróceniem głogowskiego teatru do życia. Planowana odbudowa przewiduje stworzenia miejsca, w którym odbywać się będą przedstawienia teatralne oraz musicale. – Chcemy uczyć się od najlepszych, dlatego szukamy dobrych i sprawdzonych rozwiązań – mówi Prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz. – Nawiązaliśmy współpracę z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Choć pierwotny budynek Capitolu powstawał w czasie, gdy głogowski teatr był przebudowywany, i jest dziesięć razy większy od naszego, to wiele nas łączy. Capitol przeszedł już całą drogę związaną z odbudową i wyposażenie teatru, pozyskał także środki unijne na ten cel. Dodatkowo Capitol pełni taką funkcję, jaką chcemy by pełnił nasz głogowski teatr. Stąd nasza wizyta we Wrocławiu. Spotkaliśmy się z przyjaznym przyjęciem. Dyrektor administracyjny, Eugeniusz Dziemidok, bardzo nam pomógł – dodaje głogowski prezydent. Rafael Rokaszewicz, który przybył z wizytą do Capitolu, miał okazję zobaczyć cały teatr, niemal każdy jego zakamarek. Z dyrektorem administracyjnym wrocławskiego teatru rozmawiał między innymi o rozwiązaniach budowlanych i technicznych, w tym o wygłuszeniu sali teatralnej, systemie akustycznym, rozwiązaniach elektroakustycznych, oświetleniu oraz mobilnej scenie.

Robocza wizyta Prezydenta Głogowa w teatrze Capitol trwała kilka godzin. Było to niezwykle cenne doświadczenie, a pozyskana wiedza techniczna zostanie wykorzystana przy opracowywaniu specyfikacji związanych z odbudową głogowskiego Teatru im. A. Gryphiusa. – Wiemy już na co musimy się przygotować, co jest ważne, a co bardzo ważne, na jakie elementy musimy kłaść naciski jakich błędów się wystrzegać – podsumowuje prezydent Rafael Rokaszewicz.

Dyrektor administracyjny wrocławskiego Capitolu zaoferował dalszą pomoc a pracach związanych z odbudową głogowskiego teatru.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.