Zmiany w radzie nadzorczej KGHM

0
407
Miedziak.info.pl Dawid Jackiewicz - Minister Skarbu - Zmiany w radzie nadzorczej KGHM

W poniedziałek 11 stycznia 2016 r. Minister Skarbu Dawid Jackiewicz zapowiedział, że w najbliższych dniach nastąpią zmiany w radzie nadzorczej KGHM. Przewiduje również przeprowadzenie audytu w spółce.

Zmiany składu rady nadzorczej KGHM mają nastąpić do dnia 18 stycznia bieżącego roku. Nowym członkom rady zostanie powierzone zadanie, które polegać będzie na ocenie obecnego zarządu, z prezesem Wirthem na czele.

W najbliższym czasie zostanie w spółce przeprowadzony audyt.  – Audyt ten musi przynieść odpowiedź na kilka podstawowych pytań. Między innymi ma określić, w jaki sposób dywersyfikować działalność spółki, aby nie została ona narażona na problemy finansowe w sytuacji spadających cen miedzi – komentuje szef resortu skarbu, Dawid Jackiewicz.

Minister zaznaczył również, że z perspektywy czasu negatywnie ocenia fakt sprzedania telefonii Dialog firmie Netia. Przypomnijmy, że KGHM sprzedał ją w 2011 roku. Jak twierdzi Jackiewicz, „kiedyś budowano drugą nogę”, którą stanowiła sieć Dialog. I choć jej sprzedaż wpłynęła w pewnym momencie na poprawę wyników finansowych spółki, dziś ta „druga noga” stanowiłaby dla niej wielkie wsparcie. Szef resortu skarbu przyznaje, że nie wie, dlaczego zrezygnowano z tego rozwiązania. – Chcemy, by ta potężna spółka była nadal perłą w koronie polskiej gospodarki – dodał.

Dawid Jackiewicz poinformował, że resort skarbu pracuje obecnie nad tym, by od 2017r. podatek miedziowy został zniesiony, znacznie ograniczony bądź została zmieniona jego formuła. Działania te mają być podjęte uwzględniając korzyści dla KGHM. W chwili obecnej sytuacja wygląda tak, że spadają ceny miedzi, a także akcje polskiego giganta miedziowego. Napływają również złe wiadomości z gospodarki chińskiej. Niepokojący jest fakt, że w ciągu ostatniego roku akcje KGHM staniały o połowę. Minister zapowiada zbadanie, na ile zasadna była inwestycja KGHM-u w kopalni Sierra Gorda w Chile.

Zmiany w składzie zarządu KGHM nie są jedynymi, planowanymi przez Ministra Skarbu. Zapowiedziano, że jeszcze w poniedziałek zostaną powołani członkowie rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. W najbliższym czasie zmianie ma ulec także skład rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej.

Nie znani są jeszcze  kandydaci do trzyosobowych rad nadzorczych TVP i PR. Informacja ta ma się jednak pojawić w ciągu najbliższych dwóch dni.

Na pytanie, czy zmiany te zostaną przeprowadzone w ciągu najbliższego miesiąca, Dawid Jackiewicz odpowiada, że przewiduje, iż nastąpi to być może jeszcze szybciej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.