Karty prepaid: nowoczesna portmonetka

0
758
Miedziak - pieniądze karta kredytowa

Karty prepaid, inaczej karty przedpłacone zyskują na popularności. Coraz częściej klienci unikają długotrwałego wiązania się z bankiem, bo zależy im na utrzymaniu poczucia niezależności. Pomimo tego, że kartami prepaid można płacić nie są to karty płatnicze w rozumieniu polskiego prawa. Przed wyborem jednej z nich warto przeanalizować jednak możliwości i potencjalne utrudnienia, jakie niesie ze sobą korzystanie z nich.

Zalety kart przedpłaconych

Warto podkreślić, że karty prepaid to przede wszystkim nowoczesna portmonetka, którą możemy systematycznie i wielokrotnie zasilać doładowaniami, w zależności od naszych potrzeb, do określonego limitu. Wynika to z faktu, że opierają się one na zasadzie ,,pay before”, czyli wcześniejszym wpłaceniu pieniędzy na kartę. Do otrzymania jednej z nich wystarczy dowód tożsamości z aktualnym miejscem zamieszkania. Bank nawet nie sprawdza zdolności kredytowej swoich klientów. Co więcej, rachunek płatniczy, który jest przypisany do tego rodzaju karty ma charakter czysto techniczny, ponieważ zostaje utworzony jedynie w celu rozliczeń płatności nią dokonywanych. W związku z tym nie ma także potrzeby posiadania rachunku osobistego, by stać się użytkownikiem karty prepaid/przedpłaconej. Jednocześnie każdy posiadacz karty może cieszyć się wygodą w użytkowaniu, bo dzięki niej może realizować płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych i w Internecie, a także wypłacać pieniądze z bankomatu.

Dodatkowe korzyści kart prepaid

Podobnie jak przy wielu innych rodzajach kart wydawanych przez banki, karty prepaid oferują możliwość korzystania z dodatkowych atrakcyjnych rabatów dedykowanych ich posiadaczom. Jedna z nich może być także doskonałym eleganckim prezentem, co sprawdza się szczególnie w sytuacji, kiedy danej osoby nie znamy dobrze lub gdy nie mamy wystarczająco dużo czasu, by znaleźć odpowiedni prezent. Jest wiele kart przedpłaconych wydawanych na specjalne okazje m.in. na Dzień Kobiet, na święta Bożego Narodzenia, a firmowe karty prepaid to niebanalny prezent dla pracowników. Karty przedpłacone są zwykle na okaziciela a zatem nie musimy podpisywać umowy z bankiem, co daje poczucie swobody. Część banków udostępnia także pośrednią możliwość wspierania fundacji i stowarzyszeń, które często ze względu na ograniczony budżet nie mogą podejmować wielu działań. Obecnie można znaleźć karty przedpłacone, z których korzystanie umożliwia pomoc m.in. Wirtualnemu Muzeum Kresy-Syberia. Także w przypadku kradzieży karty prepaid bank po zablokowaniu jej może przenieść pieniądze na kartę zastępczą, co pozwala zadbać o bezpieczeństwo naszych finansów.

Wady kart przedpłaconych

Ze względu na to, że przypisany rachunek jest o charakterze technicznym, posiadacze kart prepaid nie mogą np. zakładać lokat, rozliczać kredytu z tego rachunku, co może być przeszkodą dla osób, które chciałyby korzystać z jak największej liczby usług przy posiadaniu tylko jednej karty. Przy wyborze karty warto jednak zwrócić uwagę na opłaty, które wiążą się z jej korzystaniem. Częściej, niż w przypadku innych kart, karty przedpłacone wiążą się z opłatami za wypłaty z bankomatu, ponieważ ich główną rolą jest dokonywanie płatności za produkty, usługi, rachunki. Dlatego też posiadacz karty musi liczyć się z dodatkowymi opłatami, jeśli zamierza korzystać z niej także w innych celach.

Wybór jednej z kart prepaid

Zanim dokona się wyboru, należałoby przede wszystkim zastanowić się czy rzeczywiście potrzebujemy jednej z kart prepaid/przedpłaconych. Co prawda, każda z nich pociąga za sobą wygodę, nowoczesne podejście do zarządzania pieniędzmi, ale korzystanie z nich może nie być do końca komfortowe dla osób nie przepadających za limitami na karcie. Być może warto wówczas byłoby rozejrzeć się za kartami kredytowymi, by uniknąć sytuacji, w której brakuje finansów w najmniej spodziewanym momencie. Wybór jednej z nich jak zawsze zależy od tego, na czym nam najbardziej zależy. W tej kwestii może pomóc porównywarka na stronie karta-kredytowa24.pl. Umożliwia ona sprawdzenie najlepszych ofert kart kredytowych i kart przedpłaconych polskich banków w jednym miejscu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.