Zawód szpieg

0
752
2015-10-30 Zawód szpieg @MOK (fot. A. Błaszczyk)

Czym we współczesnym świecie zajmuje się szpieg? Na czym polega jego praca? Czy jest tak fascynująca jak filmy o agencie 007? O prawdach i mitach zawodu szpiega opowiedział głogowskiej młodzieży mjr Robert Ławniczak, emerytowany funkcjonariusz ABW, absolwent Narodowej Akademii FBI w Quantico USA. Wykład odbył się w ramach III sympozjum naukowo-szkoleniowego „Edukacja dla bezpieczeństwa”.

Agent 007 jest przeciwieństwem oficera wywiadu, który pracuje mozolnie głowa, długopisem, klawiaturą i próbuje te swoje działania przelewać na wyniki w terenie – mówi mjr Robert Ławniczak.

Emerytowany funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i absolwent słynnej Akademii FBI w Quantico w USA spotkał się z uczniami gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury. Spotkanie odbyło się wczoraj (29.10) w ramach III edycji sympozjum „Edukacja dla Bezpieczeństwa”, którego organizatorami są Powiat Głogowski, PWSZ oraz Komenda Powiatowa Policji w Głogowie.

Cyberprzestrzeń, poza wszystkimi miłymi rzeczami, które oferuje, dostępem do wiedzy i komunikacji, jest także źródłem wielu zagrożeń. Jest wiele osób, które chcą wykorzystać wolność, jaką daje Internet. Nasza młodzież powinna się dowiedzieć, jakie są możliwości pozyskiwania informacji i wykorzystywania zaufania, dobroci przez różnego rodzaju służby wywiadowcze – mówi starosta głogowski Jarosław Dudkowiak.

Podczas poprzednich edycji sympozjum młodzież spotkała się m.in. z płk. Krzysztofem Przepiórką, byłym dowódcą Oddziału Bojowego GROM, który mówił o tym, jak zachować w sytuacjach zagrożenia, takich jak akty terrorystyczne lub ataki na terenie szkół. Prelegentami byli także sędzia Anna Maria Wesołowska i komisarz Jacek Wrona.

Major Robert Ławniczak opowiadał młodzieży o taktyce i metodyce działania służb wywiadowczych. Tłumaczył, na czym polega różnica między szpiegiem a agentem. Zdradził także, jak oficerowie wywiadu werbują ludzi do pracy.

Schemat jest mniej więcej podobny. Funkcjonuje tak samo niezależnie od szerokości i długości geograficznej. Podczas wykładu skoncentruje się na tym elemencie działań szpiegowskich, który związany jest z druga osobą, czyli pozyskiwaniem agentów i poprzez tych agentów wpływaniem na różne sfery działalności życia politycznego, militarnego każdego państwa – mówi mjr Robert Ławniczak.

Były funkcjonariusz ABW zdradził także, jakimi cechami powinien się odznaczać się dobry kandydat na szpiega.

Jedną z najważniejszych cech jest inteligencja emocjonalna, która pozwala nam czytać uczucia innych ludzi i nawiązywać dobre relacje z tymi osobami, z którym się spotykamy – wyjaśnia mjr Robert Ławniczak.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.