Od nowego roku zmiany w opłatach targowych na głogowskich targowiskach

0
508
2014-07-21 Wieża ratuszowa kopuła (fot.P.Dudzicki)

Kilkadziesiąt groszy więcej będą musieli zapłacić przedsiębiorcy handlujący na targowiskach Zielony Rynek, przy ul. Kazimierza Sprawiedliwego i przy ul. Saturna w Głogowie. Natomiast o 50% zostanie obniżona opłata na targowisku Wały Chrobrego. – Chcemy ożywić ruch na tym targowisku i zachęcić handlowców – wyjaśnia zastępca prezydenta Głogowa Piotr Poznański. Zmiany w opłatach targowych zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Decyzję w sprawie zmian opłat targowych podjęli radni na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej, które odbyło się 27 października.

Zgodnie z uchwałą od 1 stycznia 2016 r. na wszystkich głogowskich targowiskach, poza Wałami Chrobrego, stawki dzienne wzrosną o ok. 2,5%.

Jest to podwyżka czysto inflacyjna. Opłaty nie były podnoszone od 3 lat. Musieliśmy je wprowadzić, ponieważ wszystkie koszty rosną. Podwyżka naprawdę nie jest taka duże – wyjaśnia Jerzy Sztangret, dyrektor Głogowskich Obiektów Usługowych, które administrują miejskimi targowiskami.

Stawka dzienna po podwyżce wyniesie kilkadziesiąt groszy więcej, np. przedsiębiorca handlujący warzywami i owocami za zajęcie stoiska płacił dotychczas 10 zł, teraz zapłaci 10,20 zł, przy sprzedaży artykułów spożywczych i przemysłowych opłata za zajęcie stoiska wynosiła 16 zł, teraz wzrosła do 16,40 zł.

Podwyżki to nie jedyne zmiany dotyczące opłat targowych. Władze Głogowa oraz Głogowskie Obiekty Usługowe chciałyby ożywić ruch na targowisku Wały Chrobrego, dlatego przygotowało specjalne oferty dla przedsiębiorców, którzy chcieliby właśnie tam prowadzić handel.

Targowiska w Głogowie cieszą się bardzo dużą popularnością. Z targowiskami na ul. Kaziemierza Sprawiedliwego, Saturna i z Zielonym Rynkiem nie ma żadnych problemów. Jeśli chodzi o Wały Chrobrego, to bardzo trudno jest znaleźć handlowców, którzy chcieliby tutaj handlować. Trudno jest także o klientów. W tych okolicach mieszka niewielu ludzi. Chcemy to targowisko utrzymać przy życiu, dlatego od kilku lat prowadzimy wiele akcji, żeby pobudzić tam handel. Kilka razy do roku organizowane są tam jarmarki tematyczne: wielkanocne, adwentowe, majowe, miodowe, pchle targi, podczas których osoby prywatne mogą korzystać z miejsc targowych za darmo – tłumaczy Jerzy Sztangret.

Teraz dodatkową zachętą dla handlowców ma być także obniżenie opłat targowych o połowę oraz darmowy handel podczas pchlich targów.

Przygotowaliśmy jeszcze jedną propozycję, która polega na tym, że jeżeli ktoś wykupi opłatę targową na Zielonym Rynku, na targowisku na Osiedlu Kopernik lub Osiedlu Piastów, po południu na targowisku na Starym Mieście będzie mógł handlować za darmo, w ramach wcześniej wykupionego biletu – wyjaśnia Piotr Poznański.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.