Centralna Barbórka w Głogowie

0
867
2013-12-03-tradycje-barborki@zaglebie-miedziowe@Glogow-karczma_glogow_1354011781

W tym roku najważniejsze barbórkowe uroczystości odbędą się w Głogowie, a nie jak dotychczas w Lubinie. KGHM postanowił przenieść centralne obchody górniczego święta, po tym jak prezydent Lubina odmówił wydania zgody na przemarsz ulicami miasta i zamknięcie parkingu przy CK Muza.

Najważniejsze górnicze święto od lat organizowane było przez KGHM w Lubinie. W tym roku władze spółki zdecydowały się jednak przenieść centralne obchody Barbórki do Głogowa. Powodem jest brak zgody prezydenta Lubina na zamkniecie parkingu przy CK Muza, gdzie miała odbyć się uroczysta akademia, oraz na przemarsz przez miasto pochodu Lisa Majora i organizację skoku przez skórę.

 O zgodę wystąpiliśmy w połowie września. Po trzech tygodniach otrzymaliśmy odpowiedź odmowną. W piśmie zasugerowano jedynie, że taka uroczystość mogłaby się odbyć w okolicy miejskiej hali sportowej – wyjaśnia Paweł Markowski, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów barbórkowych. – To miejsce na uboczu, bez przechodniów. Bez zamknięcia określonych ulic uczestnicy akademii i tak nie mogliby dojść pod halę. Nie taka jest jednak idea tych uroczystości, chcemy być bliżej mieszkańców Zagłębia Miedziowego – dodaje.

Organizatorzy uroczystości zwrócili sie z pytaniem do władz Głogowa o możliwość zorganizowania uroczystości barbórkowych. Otrzymali odpowiedź pozytywną.

Zgodnie ze scenariuszem uroczystości barbórkowe rozpoczną się 3 grudnia o godz. 14 w sali Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie zaplanowano centralną akademię z wręczeniem honorowych szpad i kordzików. Potem korowód Lisa Majora przejdzie ulicami miasta, spod siedziby MOK-u, przez główne rondo do starówki, gdzie pod ratuszem około godz. 16 rozpocznie się ceremoniał skoku przez skórę z dodatkowymi atrakcjami – mówi Marek Bestrzyński, wiceprzewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów barbórkowych.

KGHM planuje, aby w kolejnych latach Barbórka gościła także w innych miastach  Zagłębia Miedziowego.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.