R. Radoń: „Przetarg w 2019 r. Otwarcie obwodnicy 2022/2023”

0
709
2015-10-23 R Radoń Przetarg w 2019 r Otwarcie obwodnicy 2022 2023

Obwodnica i drugi most w Głogowie powstaną do 2023 r. Takie zapewnienia padły dzisiaj (23.10) na konferencji prasowej w Ratuszu. – Prace przygotowawcze zakończą się na przełomie 2018/2019. W 2019 zostanie ogłoszony przetarg na realizację. Przełom 2022/2023 to planowany termin otwarcia obwodnicy – mówił Robert Radoń, dyrektor dolnośląskiego Oddziału GDDKiA. 

W konferencji wzięli udział m.in. wiceminister rozwoju i infrastruktury Waldemar Sługocki, poseł na Sejm RP Ewa Drozd, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta głogowski Jarosław Dudkowiak, prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz, wójtowie ościennych gmin oraz dyrektor dolnośląskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Robert Radoń.

Cel zwołania konferencji wyjaśniła poseł Ewa Drozd. – Wiele osób nie do końca było przekonanych, że rząd przyjął do realizacji Program Dróg Krajowych i Autostrad. Pytano mnie: Kiedy most powstanie, czy w ogóle będzie. Dlatego też pozwoliłam sobie zaprosić gości, którzy nam o tym opowiedzą – tłumaczyła Ewa Drozd. – Ja jestem przekonana, że to zadanie będzie realizowane – dodała.

Premier Ewa Kopacz ogłosiła „Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023” (z perspektywą do 2025 r.) pod koniec sierpnia 2015 r. We wrześniu został on przyjęty przez rząd. W programie znalazła się obwodnica Głogowa wraz z drugą przeprawą przez Odrę oraz kilka mniejszych inwestycji ważnych dla powiatu głogowskiego.

Podczas konferencji wiceminister rozwoju i infrastruktury Waldemar Sługocki przedstawił historię zabiegania o te ważne dla naszego miasta inwestycje.

Przed przyjęciem Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad ta inwestycja znajdowała się na liście przedsięwzięć rezerwowych, co oznaczało, że nie było zapewnionego finansowania na jej realizację. Uruchomiliśmy proces konsultacji społecznych z początkiem roku 2015, które trwały miesiąc, następnie analizowaliśmy wszystkie propozycje, które wpłynęły do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Wśród nich znalazła się w nim propozycja budowy obwodnicy Głogowa wraz z budową mostu. Po wielotygodniowych, żmudnych analizach, powstała ostateczna wersja listy inwestycji – mówił wiceminister.

Wartość wszystkich zadań ujętych w programie to 107 mld zł. Budowa obwodnicy i drugiej przeprawy mostowej w Głogowie będzie kosztowała 460 mld i jest to jedna z najdroższych inwestycji w swojej kategorii. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków unijnych i Krajowego Funduszu Drogowego.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju zapowiedział, że być może jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad przygotowaniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego obwodnicy.

To pozwoli uruchomić fazę przygotowawczą inwestycji – wyjaśnił Waldemar Sługocki.

Wstępny harmonogram prac przedstawił dyrektor dolnośląskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Robert Radoń.

Zakładamy, że prace przygotowawcze zakończą się na przełomie 2018/2019. W 2019 zostanie ogłoszony przetarg na realizację. Przełom 2022/2023 to planowany termin otwarcia obwodnicy – mówił dyrektor dolnośląskiego oddziału GDDKiA.

Program Budowy Dróg Krajowych i Autostrad został ogłoszony na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi. Czy budowa obwodnicy dojdzie do skutku, jeśli w wyniku niedzielnego głosowania zmieni się partia rządząca?

Nie mogę wykluczyć takiej ewentualności – mówił wiceminister Waldemar Sługocki – ale osobiście nie widzę żadnych merytorycznych przesłanek do tego, aby odstępować od tak rzetelnie, racjonalnie przygotowanego programu. 

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.