Sukces Podolanek

0
711
2015-10-11 Sukces Podolanek (fot. UG Polkowice)

Zespół folklorystyczny Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej zdobył trzecie miejsce na Festiwalu Muzyki Ludowej i Folkowej FOLK FEST w Świeradowie Zdroju.

Celem Festiwalu Muzyki Ludowej i Folkowej FOLK FEST jest kultywowanie zwyczajów i tradycji ludowych oraz promowanie polskiego folkloru.

Organizatorzy mają nadzieję, że festiwal przyczyni się także do integracji międzypokoleniowej i będzie inspiracją do podejmowania działań na rzecz popularyzacji kultury ludowej.

Druga edycja festiwalu odbyła się 19 września w Hali Spacerowej Domu Zdrojowego w Świeradowie Zdroju. Podolanki były jednym z 17 zespołów folklorystycznych, które wzięły udział w festiwalu. Podczas występów konkursowych zakwalifikowane grupy prezentowały repertuar, składający się z dwóch utworów dowolnych i jednej piosenki, której tematem musiał być Świeradów Zdrój. Mogła to być własna kompozycja (tekst i muzyka) lub też własny tekst na dowolną melodię ludową.

Jury festiwalu doceniło dobór repertuaru oraz umiejętności wokalne i muzyczne zespołu i przyznało Podolankom z Nowej Wsi Lubińskiej trzecie miejsce.

– To duży sukces naszego zespołu. Takie osiągnięcia sprawiają, że nasza motywacja do pracy rośnie. To zawsze jest miłe, gdy ktoś nas docenia – cieszą się członkowie Podolanek.

Zespół folklorystyczny Podolanki z Nowej Wsi Lubińskiej powstał w 1985 r. – wtedy po raz pierwszy zaprezentował się podczas dożynek. Tradycje muzyczne czerpie od przesiedleńców ze wsi Tuligłowy na Podolu. Zespół założyli Maria Wandycz, Jan Porucznik, Kazimierz Kikut oraz Jan Pasternak.

Grupa składa się z kilkunastu wokalistów, którym przygrywa kapela w składzie: akordeon, klarnet i bęben. Zespół prezentuje się w strojach nawiązujących do tych, jakie nosili mieszkańcy wsi Tuligłowy. W repertuarze Podolanek znajdują się piosenki ludowe, patriotyczne i religijne.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.