Jesienny Piknik Kresowy w Ruszowicach

0
439
2015-10-10 Jesienny Piknik Kresowy @GOK Ruszowice (plakat)1

Dla młodych będzie to cenna lekcja historii i kultury, dla starszych powrót do lat młodości. 11 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Ruszowicach odbędzie się Jesienny Piknik Kresowy. W jego programie znajdą się m.in. pokaz rękodzieła, koncerty i występy zespołów ludowych.

Kresy są naszym terenom bardzo bliskie, bo bardzo dużo ludzi z Kresów tu się osiedliło. Chcielibyśmy, żeby osoby starsze mogły wrócić do lat młodości, młodemu pokoleniu natomiast chcielibyśmy pokazać, skąd ich dziadkowie i rodzice się wywodzą – mówi wójt gminy wiejskiej Głogów Joanna Gniewosz. – Podczas pikniku będzie można usłyszeć pieśni z tamtych terenów, obejrzeć tańce, podziwiać rękodzieło.

Jesienny Piknik Kresowy rozpocznie się o godz. 15.30. – O tej godzinie zapraszamy na pokaz rękodzielnictwa. Naprawdę warto przyjechać i zobaczyć na własne oczy te piękne dzieła i ciężką pracę włożoną w rękodzieło – zachęca dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Przedmościu Joanna Starczewska.

Pokaz został zorganizowany we współpracy z Lokalną Grupą Działania Kraina Łęgów Odrzańskich. – Do Ruszowic przyjedzie naprawdę ciekawa grupa osób, wykonująca piękne rękodzieło – zapewnia kierownik ds. inwestycji gminy wiejskiej Głogów Jarosław Paczkowski.

O godz. 17.30 rozpocznie się Gala Kresowa, którą poprowadzi aktorka Aurelia Sobczak. – Wystąpią nasze lokalne zespoły ludowe, ale też będą koncerty zespołów z Bukowiny i Białorusi. Ponadto na Galę zaprosiliśmy pieśniarzy i poetów wysokiej klasy. Wystąpi także Stanisław Górka, aktor znany z serialu „Plebania” – wylicza Joanna Gniewosz. – Zależy nam, żeby na Piknik przybyli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, zapraszamy mieszkańców ościennych miejscowości, żeby przyjechali i poznali kulturę Kresów – dodaje wójt gminy wiejskiej Głogów.

Występy zespołów podczas Gali Kresowej zostały sfinansowane ze środków, które na ten cel pozyskała Fundacja Edu Silesia.

Szczegółowy program Jesiennego Pikniku Kresowego:

Gminny Ośrodek Kultury w Ruszowicach

godz. 15.30 Pokazy rękodzieła (teren przy sali GOK w Ruszowicach)
godz. 17.00 Występy zespołów ludowych
godz. 17.30 Wielka Gala Kresowa, w której wystąpią:
Tomasz Kuba Kozłowski – autor książek o tematyce kresowej , który w multimedialnej prezentacji ukaże wybrane aspekty kultury i historii Kresów;

Zespół wokalno-taneczny „Kwiaty Bukowiny” – grupa działa przy Obwodowym Towarzystwie Kultury Polskiej im. A. Mickiewicza na Bukowinie, a kieruje nią Ałła Zubczuk. Zespół składa się z uczniów wieku od 8 do 13 lat. W swoim repertuarze ma bukowińskie piosenki i tańce oraz polskie pieśni i tańce ludowe;

zespół wokalno-instrumentalny „Wesołeczki” – działa w miejscowości Pieski na Białorusi. Składa się z 15 osób, które wykonują pieśni kompozytorów białoruskich, pieśni liryczne i biesiadne, żartobliwe przyśpiewki oraz sceniczne adaptacje obrzędów;

Leonid Wołodko – pieśniarz, poeta;

Barbara Twardosz- Droździńska – pieśniarka, piosenkarka, w swoim repertuarze ma ballady i romanse rosyjskie;

zespół instrumentalny „Ostatnie takie trio” w składzie: Zbigniew Krupiński-trąbka, Jan Bagiński –trąbka, Piotr Bartczak – akordeon;

Stanisław Górka – aktor, który popularność zawdzięcza roli kościelnego Zbyszka Sroki w serialu „Plebania” . W koncercie wystąpi z minirecitalem lwowskim.

2015-10-10 Jesienny Piknik Kresowy @GOK Ruszowice (plakat)2

 

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.