Podróże kształcą

0
547
2015-10-07 Podróże kształcą @Zespół Szkół w Polkowicach (fot. UG Polkowice)

18 uczniów Zespołu Szkół im. Narodów Zjednoczonej Europy w Polkowicach przez 4 tygodnie zdobywało pierwsze doświadczenia zawodowe w angielskiej miejscowości Portsmouth. W poniedziałek, 5 października, odebrali certyfikaty potwierdzające ich pobyt na zagranicznych stażach.

Zagraniczne praktyki dla uczniów Zespołu Szkół w Polkowicach zostały zorganizowane w ramach projektu „Staże zagraniczne – szansą na pracę”, który był realizowany w IV osi priorytetowej „Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Projekt koordynowała Anna Litwiniec, nauczycielka przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół. Wraz z młodzieżą do Wielkiej Brytanii wyjechali i opiekowali się uczniami na miejscu nauczyciele: Ewa Fatuła oraz Stanisław Wrzos.

Pobyt za granicą był dla młodzieży okazją do poznania innej kultury i podszkolenia języka angielskiego. – Była to dla nas doskonała okazja do podniesienia umiejętności językowych, a także poznania innej kultury pracy, która obowiązuje w Anglii. Poza tym, mieliśmy okazje zetknąć się z brytyjska wielokulturowością, poznać inne jedzenie. Ten staż miał same plusy – mówi Anita Zagońska, jedna ze stażystek.

Przez cztery tygodnie pobytu młodzież zauważyła kilka różnic między mentalnością Brytyjczyków i Polaków. – Przede wszystkim ludzie są bardziej uśmiechnięci, życzliwi, otwarci. Są także bardziej zdyscyplinowani w codziennych zachowaniach. Podobało mi się to – podkreśla Artur Firuta, jeden ze stażystów.

Podczas pobytu w Wielkiej Brytanii młodzież mieszkała u angielskich rodzin i pracowała u angielskich pracodawców. Zapewnione miała kieszonkowe na drobne wydatki na miejscu.

– Była to dla nas niezapomniana przygoda. Jeżeli szkoła podejmie się podobnego projektu, zgłoszę się również w przyszłym roku. Była to niezapomniana przygoda, którą zapamiętam na długo – mówi nam Artur Firuta. – Podróże kształcą. Nie ma co do tego wątpliwości – podsumowuje Aleksandra Zblewska, uczestniczka wyjazdu.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.