Bezpłatne porady prawne w Głogowie już od stycznia

0
892
2015-10-03 Bezpłatne porady prawne w Głogowie już od stycznia (fot. A. Błaszczyk)

1 stycznia 2016 r. wchodzi w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej. W powiecie głogowskim powstaną 4 punkty, w których m.in. osoby niezamożne, seniorzy, weterani i kombatanci będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad.

Sejm uchwalił ustawę o nieodpłatnej pomocy prawnej w czerwcu 2015. r. – Ustawa zyskała pełna akceptację parlamentu. Tylko jedna osoba była przeciw, jedna się wstrzymała, a reszta sali była za – mówi posłanka Ewa Drozd.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ją w sierpniu 2015. Ustawa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2016 r.

Przewiduje ona bezpłatną pomoc prawną dla osób niezamożnych, osób młodych do 26 roku życia, seniorów, którzy ukończyli 65 rok życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy karty dużej rodziny, ofiar klęsk żywiołowych.

Ministerstwo dość długo pracowało nad projektem ustawy. Było wiele pomysłów cześć z nich zostało odrzuconych. Wykonano wiele badań, analiz i pilotażowych programów – wyjaśnia posłanka. Dotychczas dostęp bo bezpłatnych porad prawnych był mocno ograniczony. Takie punkty istniały w  większych miastach, były prowadzone przez organizacje pozarządowe lub biura poselskie. – Nie były one jednak obligatoryjne i brakowało ich na terenach wiejskich – tłumaczy Ewa Drozd.

Ustawa przewiduje powstanie 1,5 tys.punktów nieodpłatnej pomocy prawnej w całej Polsce. – Zgodnie z zapisami ustawy i przelicznikiem na terenie powiatu głogowskiego powstaną 4 punkty. 2 punkty będą gminne, 2 będą organizowane przez stowarzyszenia. Jeden z punktów będzie się mieścił w budynku Starostwa Powiatowego, drugi w jednej z gmin, z która zawrzemy porozumienie. Stowarzyszenia zostaną wybrane poprzez konkurs. Zależy nam, żeby tych punktów nie skupiać tylko w Głogowie– informuje starosta głogowski Jarosław Dudkowiak. – Mam nadzieję, że będzie to duża ulga dla osób, które bardzo potrzebują porady prawnej, a niestety ich zasób środków finansowych nie pozwala, by udać się do kancelarii prawnej – dodaje starosta głogowski.

Na utrzymanie jednego punkt bezpłatnych porad prawnych starostwo powiatowe otrzyma kwotę 5000 zł, z czego 97% to koszty osobowe, a 3% środki na utrzymanie.

Punkty będą czynne przez 5 dni w tygodniu przez co najmniej 4 godziny dziennie. Jeszcze nie wiadomo dokładnie, kto będzie udzielał porad w głogowskich punktach. – Zgodnie z ustawą to nie musza być tylko adwokaci i radcy prawni, mogą tez być doradcy finansowi i osoby, które ukończyły studia magisterskie prawnicze. Warunkiem jest posiadanie trzyletniego doświadczenia zawodowe – mówi starostwa głogowski Jarosław Dudkowiak.

W powiecie głogowskim punkty nieodpłatnej pomocy prawnej zaczną przyjmować interesantów najprawdopodobniej już w styczniu. Trwają rozmowy na ten temat z poszczególnymi gminami.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.