Powstał Głogowski Park Przemysłowy. „To krok milowy w gospodarczym rozwoju Głogowa”

0
602
2015-10-03 Powstał Głogowski Park Przemysłowy (fot. UM Głogów) 1

Głogowski Park Przemysłowy to już fakt. Spółka, powołana przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Gminę Miejską Głogów oraz firmę NCC Spec Bau Sp. z o.o. s.k., zainaugurowała swą działalność 1 października. Tym samym na mapie Dolnego Śląska pojawiło się nowe miejsce do prowadzenia biznesu, a wraz z nim nadzieja na powstanie nowych miejsc pracy. Głogowski Park Przemysłowy oferuje przyszłym inwestorom hale produkcyjno-magazynowe do wynajęcia, ulgi podatkowe i wsparcie na każdym etapie prowadzenia biznesu.

Powstanie Głogowskiego Parku Przemysłowego to efekt projektu gospodarczego „S3 – Droga Wielkich Możliwości”, który Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna realizuje wspólnie z Ministerstwem Gospodarki, specjalnymi strefami ekonomicznymi i lokalnymi samorządami położonymi w pobliżu trasy. Najważniejszym celem projektu jest zwiększenie aktywności gospodarczej na terenach przyległych do budowanej drogi S3. Głogów jako pierwszy zgłosił się do projektu i również jako pierwszy wraz ze strefą ekonomiczną i prywatną firmą zamierza wybudować hale dla przyszłych inwestorów.

Milowy krok w rozwoju gospodarczym miasta

Głogowski Park Przemysłowy otwiera nowe możliwości dla rozwoju Głogowa. Jest szansą na przyciągnięcie do miasta inwestorów nie tylko polskich, lecz także zagranicznych.

To krok milowy w rozwoju gospodarczym Głogowa. Nadchodzi dobry czas dla tego regionu – przekonuje Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.

W ciągu najbliższych 6 lat na Dolnym Śląsku inwestycje drogowe realizowane przez rząd sięgną 10 mld złotych. Ten region za kilka lat będzie najlepiej skomunikowanym regionem Polski. Do polskich ambasad wpływają dziesiątki zapytań i ofert od firm, które chciałyby przenieść często innowacyjną produkcję do Polski, dlatego wypromowanie Glogowskiego Parku Przemysłowego przez nasze placówki to może być jeden z elementów ułatwiający sprowadzenie inwestorów zagranicznych, ale także promocja dla inwestorów polskich – mówi Piotr Borys, doradca Ministra Spraw Zagranicznych Grzegorza Schetyny.

Głogowski Park Przemysłowy powstanie na działce o powierzchni 1,8 ha, położonej przy ul. Północnej w Głogowie. Pierwsze hala na tym terenie zostanie oddana do użytku  za ok. 9 miesięcy, w III kwartale przyszłego roku.

Oferta Głogowskiego Parku Przemysłowego

Zdaniem Rafała Jurkowlańca, prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, gotowe hale to element, który zawsze przyciąga uwagę firm poszukujących nowych miejsc do rozwoju biznesu.

Inwestorzy często pytają nas o gotowe hale, w których mogliby rozwijać swój biznes. Chcą w ten sposób zaoszczędzić czas potrzebny na budowę zakładu. Wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom powołaliśmy spółkę, która wybuduje hale o powierzchni od 2,5 do 3 tys. m2 i udostępni je inwestorom. Ten model sprawdza się w innych strefach i jestem przekonany, że w Głogowie także zaowocuje nowymi miejscami pracy. Zależy nam przede wszystkim na przyciągnięciu do strefy rodzimego kapitału i wsparciu inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw – mówi Rafał Jurkowlaniec.

Opinię tę podziela Ilona Antoniszyn-Klik, która ponadto uważa, że oferta Głogowskiego Parku Przemysłowego powinna przede wszystkim przekonać firmy z mniejszym kapitałem początkowym, ponieważ nie będą musiały inwestować dodatkowych pieniędzy w budowę własnych obiektów.

Chcemy dziś zaprosić kreatywne, młode firmy opierające swoją działalność na sektorze badawczo-rozwojowym i lokalnych przedsiębiorców do inwestowania w Głogowskim Parku Przemysłowym – to miejsce powstaje właśnie dla was – przekonuje podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

2015-10-03 Powstał Głogowski Park Przemysłowy (fot. UM Głogów) 2

O tym, że Głogów oraz Głogowski Park Przemysłowy to ciekawe i atrakcyjne miejsca inwestycyjne przekonany jest także prezydent miasta Rafael Rokaszewicz.

Walorem Głogowa jest jego położenie. Do Berlina mamy bliżej niż do Warszawy. Od granicy czeskiej i niemieckiej dzieli nas ok. 100 kilometrów. Głogów leży przy drodze S3 i S5, a planowana obwodnica połączy te dwie ważne arteria. Stwarzamy dobry klimat dla inwestorów. Przychylność władz i społeczności lokalnej, zachęty podatkowe, dotacje z urzędu pracy to też duży plus – twierdzi prezydent Głogowa.

NCC Spec Bau – jeden z założycieli spółki

Jednym z założycieli Głogowskiego Parku Przemysłowego jest firma NCC Spec Bau świadcząca usługi z zakresu generalnego wykonawstwa oraz contract management w sektorach budownictwa prywatnego oraz publicznego.

– Jesteśmy na rynku od 1995 roku, zajmujemy się budownictwem. Od wielu lat stawiamy budynki od przemysłowego do tych inteligentnych. Do dziś wybudowaliśmy ponad milion metrów kwadratowych kubatury. Mamy doświadczenia ze strefami ekonomicznymi, a za 9 miesięcy, tu w Głogowie, oddamy do dyspozycji inwestorów nowe hale przemysłowe – mówi przedstawiciel Spec Bau, członek Zarządu Mirosław Czarnik.

Firma wcześniej realizowała projekty hal modułowych m.in. dla Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Głogowski Park Przemysłowy uzupełnia ofertę podstrefy Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Głogowie, w której działają już takie firmy jak: SITECH Sp. z o.o. (największy pracodawca na terenie LSSE, w Głogowie i w Polkowicach zatrudnia 1700 osób) i NTI Sp. z o.o. (pod koniec 2015 r. zakończy budowę zakładu kruszywa, stosowanego w budownictwie).

Droga do Głogowskiego Parku Przemysłowego

27 maja prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz podpisał list intencyjny w sprawie powstania Głogowskiego Parku Przemysłowego.
W dokumencie tym Rafael Rokaszewicz wyraził wolę do podjęcia wszelkich działań, mających na celu realizację wspólnego z LSSE projektu. LSSE wstępnie zadeklarowała wniesienie wkładu finansowego w wysokości 1.300.000 zł.  Gmina Miejska Głogów zaoferowała aportem działkę o powierzchni 1,87 ha. Na tym terenie spółka celowa wybuduje halę produkcyjną o powierzchni 2400 m2

23 czerwca radni przyjmują uchwałę o utworzeniu spółki Głogowski Park Przemysłowy i  wniesieniu nowych gruntów do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

1 października odbywa się pierwsze walne zgromadzenie udziałowców spółki.

Kapitał Głogowskiego Parku Przemysłowego

Kapitał zakładowy Spółki wynosi 2 400 000 złotych i dzieli się na 2400 równych i niepodzielnych udziałów o wartości nominalnej 1 000 zł.  udziały w kapitale zakładowym zostaną objęte przez Wspólników Założycieli  w następujący sposób: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. z siedzibą w Legnicy obejmie 1300 udziałów o łącznej wartości nominalnej 1 300 000 – pokrywając je w całości wkładem pieniężnym. Gmina Miejska Głogów obejmie 1000 udziałów o łącznej wartości nominalnej 1.000.000 złotych pokrywając je wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci prawa własności nieruchomości niezabudowanej o powierzchni 1,8637 ha.  NCC Spec Bau sp. z o.o. sp.k. obejmie 100 udziałów o łącznej wartości nominalnej 100.000 złotych  pokrywając je w całości wkładem pieniężnym.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.