W Polkowicach promowali zdrowie

0
633
2015-09-29 W Polkowicach promowali zdrowie @PCP (fot. UG Polkowice)

Tłumy polkowiczan odwiedziły w ostatnią sobotę września Polkowickie Centrum Piknikowe. Podczas Powiatowego Pikniku Promocji Zdrowia można było uzyskać bezpłatne porady specjalistów, skorzystać z darmowych badań, wziąć udział w warsztatach zumby i zajęciach tai-chi.

Powiatowy Piknik Promocji Zdrowia został zorganizowany w ramach programu profilaktycznego, którego celem jest zapobieganie nowotworowi płuc. Projekt adresowany jest do osób powyżej 50 roku życia. Statystyki wskazują, że powiat polkowicki znajduje się na szóstym miejscu w Polsce pod względem zachorowalności na raka płuc. Założeniem projekty jest poprawa tych niepokojących statystyk.

W ramach programu mieszkańcy powiatu polkowickiego mogą skorzystać z badań krwi, moczu oraz markerów nowotworowych. – Od kilku tygodni specjalny autobus wyposażony w odpowiedni sprzęt oraz personel medyczny odwiedza miejscowości powiatu polkowickiego. Tam dokonujemy rejestracji osób chętnych do wzięcia udziału w naszym projekcie. Następnie te osoby przyjeżdżają do Polkowic, gdzie przeprowadzamy badania. Chcemy objąć badaniami jak największą ilość osób – mówi Marek Tramś, starosta powiatu polkowickiego.

W bogatym programie Powiatowego Pikniku Promocji Zdrowia znalazły się m.in. bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz możliwość wykonania darmowych badań. – Porady psychologów, dietetyków, rehabilitantów, bezpłatne badania poziomu cukru we krwi oraz inne. Staraliśmy się, aby osoby, które zdecydowały się odwiedzić Centrum Piknikowe mogły skorzystać z szerokiego wachlarza świadczeń. W Polkowicach często wychodzimy do mieszkańców organizując w plenerze różne imprezy, w trakcie których można spotkać się z lekarzami. W ten sposób podnosimy świadomość zdrowotną naszych mieszkańców – mówi Mariola Kośmider, dyrektor Polkowickiego Centrum Usług Zdrowotnych, koordynator projektu „Chronię płuca, nie palę”.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się porady dietetyka. Każdy mógł, poza bezpłatną poradą, otrzymać także przykładowy jadłospis. Dla uczestników przygotowano także konkursy z nagrodami, warsztaty tai chi, zumby i tańca współczesnego. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci.

Zwieńczeniem pikniku był koncert Juana Carlosa Cano, zwycięzcy programu The Voice of Poland. Wokalista wystąpił z zespołem Enclose.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.