Spotkanie poetyckie z Mariuszem Grzebalskim

0
653
2015-09-23 Spotkanie poetyckie z Mariuszem Grzebalskim (fot. MGP Głogów)

Mariusz Grzebalski, znakomity poeta i prozaik, laureat wielu nagród poetyckich, spotka się z czytelnikami w filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie (ul. Mieszka I 11). Spotkanie poetyckie odbędzie się 24 września o godz. 9.00.

Mariusz Grzebalski studiował filozofię i polonistykę w Poznaniu. W jego dorobku znajduje się osiem zbiorów wierszy. W 2001 roku ukazał się wybór jego wierszy w przekładzie na język niemiecki – „Graffiti” (tłum. Doreen Daume, posłowie Alfreda Kolleritscha). Jest laureatem najważniejszych polskich nagród poetyckich, m.in. nagrody literackiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny (za zbiór wierszy „Negatyw”, 1994), nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (za zbiór „Ulica Gnostycka”, 1997), nagrody Ericha Burdy (2001), nagrody Silesiusa za najlepszą książkę poetycką roku (za zbiór „W innych okolicznościach”, 2014). Jako prozaik zadebiutował w 2006 r. książką „Człowiek, który biegnie przez las”.

Mariusz Grzebalski był redaktorem naczelnym Ogólnopolskiego Dwutygodnika Literackiego „Nowy Nurt”. Obecnie pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, gdzie prowadzi Wielkopolską Bibliotekę Poezji i Bibliotekę Poezji Współczesnej. Jest również jako redaktorem „Dodatku LITERAckiego” Nagrody Literackiej GDYNIA.

W 2014 r. został nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom „W innych okolicznościach” wydany przez wydawnictwo EMG.

Spotkanie poetyckie z Mariuszem Grzebalskim odbędzie się w ramach programu „Warsztaty słowa”, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Fundacja im. Wisławy Szymborskiej. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ma na celu zachęcenie młodzieży do czytania poezji. Program składa się z trzech cześć. Pierwszą są spotkania z poetami nominowanymi do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej w latach 2013-2015. Druga cześć to materiały edukacyjne dla nauczycieli (scenariusze zajęć i opracowania najnowszej poezji). Trzecią składową programu jest konkurs promujący czytanie poezji, adresowany do młodzieży ponadgimnazjalnej.

Spotkanie odbędzie się w filii nr 3 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Głogowie, przy ul. Mieszka I 11. Poprowadzi je poeta, członek Głogowskiego Stowarzyszenia Literackiego, Piotr Mosoń.

Próbka twórczości Mariusza Grzebalskiego:

SEN PRAWEGO OBROŃCY

dla P.L.

Tak się zalałeś, że zasnąłeś na trawniku.
Kiedyś byłeś dla mnie bogiem –
ta lewa noga i stałe fragmenty!
Karne bite bez rozbiegu, jak przez Socratesa.
Niezauważalny ruch stopy i piłka lądowała w siatce.
Nikt nie wiedział, dokąd ją poślesz –
zwykle leciała tam, gdzie nie patrzyłeś.
Któregoś razu pękła
po twoim uderzeniu poprzeczka.
To była tylko zbita z desek bramka
na wojskowym osiedlu,
a jednak wciąż to pamiętam.
Daleko odlecieliśmy, kapitanie.
Nosiło mnie tu i ówdzie, ty tutaj zostałeś,
jak wielu, których teraz rozpoznaję,
z niedowierzaniem, po latach niewidzenia.
Jesteś tak ciężki i bezwładny,
tak trudno podnieść cię z trawy.
A przecież mało kto potrafił cię wyciąć
– wiem, na treningach ustawiali nas w parze.
To teraz, to betka w porównaniu
z krosami przez całe boisko,
które słałeś z zamkniętymi oczami.
Po prostu podnieś się, oprzyj o mnie – i idź.

 

2015-09-23 Spotkanie poetyckie z Mariuszem Grzebalskim (plakat)

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.